Kirk Douglas 1916-2020

W wieku 103 lat zmarł Kirk Douglas. Nie był najdłużej żyjącym stulatkiem

Kirk Douglas był nazywany ostatnim aktorem złotej ery Hollywood. Nic w tym dziwnego, skoro przeżył wszystkich swoich kolegów z branży. Gwiazdor zmarł w Beverly Hills w wieku 103 lat. Choć z perspektywy zwykłego człowieka dożycie 103 lat jest niesamowitym wynikiem, to do rekordzistów (a w zasadzie rekordzistek) nadal wiele brakuje.

1. Najstarsi ludzie na świecie

Podobno Kirk Douglas nie chciał się rozstać ze swoją widownią, nawet po zakończeniu kariery. W wieku 92 lat zaczął prowadzić bloga, natomiast na ekranie po raz ostatni pojawił się sześć lat później. Jego kariera trwała sześćdziesiąt lat. Choć w tym miejscu należy podkreślić, że Douglas nie był najstarszym aktorem w Hollywood. Wyprzedzają go, żyjący nadal, Norman Lloyd, który był dwa lata starszy od Douglasa i Olivia de Havilland, którą fani kina mogą pamiętać z roli Melanii w „Przeminęło z wiatrem”. Aktorka jest starsza od Douglasa o pięć miesięcy.

Olivia de Havilland urodziła się 1 lipca 1916 roku w Tokio (East News)
Olivia de Havilland urodziła się 1 lipca 1916 roku w Tokio (East News)

Do znalezienia się w pierwszej dziesiątce brakowało mu aż… dekady. Najstarszą osobą żyjącą na świecie jest Kane Tanaka. Japonka 2 stycznia skończyła 117 lat. To już trzecia urodzona w kraju Kwitnącej Wiśni z rzędu, która dzierży tytuł najstarszego człowieka globu.

Kirk Douglas miał 103 lata (East News)
Kirk Douglas miał 103 lata (East News)

Zobacz też Jaka jest maksymalna długość ludzkiego życia?

2. Najstarsi ludzie w Polsce

Według informacji udostępnianych przez Główny Urząd Statystyczny w Polsce (pod koniec 2018 roku) żyły 5102 osoby, które ukończyły setny rok życia. Było to dokładnie 1056 mężczyzn i aż 4046 kobiet.

Takich osób będzie, najprawdopodobniej przybywać, ponieważ średnia długość życia w Polsce rośnie i wynosi 74 lata dla mężczyzn i 81 dla kobiet.

Według portalu najstarsipolacy.pl prowadzonego przez Wacława Jana Kroczka, korespondenta Światowego Towarzystwa Gerontologicznego w Polsce, najstarszą osobą żyjącą w naszym kraju jest pani Tekla Juniewicz, która urodziła się w 1906 roku, a więc skończy w tym roku 114 lat!

Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce najstarszych ludzi w Polsce, jest tylko jeden mężczyzna. Stanisław Kowalski, który w kwietniu obchodzić będzie 110 urodziny.

Dane dotyczące stulatków w Polsce (GUS)

Zobacz też Ostatni człowiek urodzony w XIX wieku obchodził urodziny

Najstarsza (potwierdzona) osoba pochodzenia polskiego w historii zmarła w 1986 roku w wieku 115 lat i 79 dni w Stanach Zjednoczonych. Urodzona w Czarnkowie Augusta Holtz była uważana za najdłużej żyjącą kobietę na świecie.

Wszystko zmieniło się 4 sierpnia 1997 roku, kiedy zmarła we Francji Jeanne Calment, według jej dokumentów kobieta żyła dokładnie 122 lata i 164 dni. Kobieta przeżyła zarówno swoją córkę, jak i wnuka.

– Przed 1950 r. uważano, że nikt nie będzie mógł osiągnąć 110 lat. Badania, które później zostały przeprowadzone, tę tezę obaliły. W obecnych latach ta granica maksymalnego wieku oscyluje między 115 a 117. Pomimo lepszych metod badawczych, to w świetle obecnej wiedzy nikt nie zbliżył się nawet do wieku Calment. Drugie miejsce miała Sara Knauss, która zmarła w 1999 r. w wieku 119 lat – wylicza gerontolog. – Trzy lata to demograficzna przepaść. Filantrop Dimitri Kaminski zasłynął nawet na świecie swoją propozycją – odda milion dolarów osobie, która przekroczy wiek Jean Calment. A dlaczego ona dotrwała do takiego wieku? Tu zaszła pozytywna korelacja czynnikow warunkujących długowieczność. Była kobietą, pochodziła z regionu o bogatej ekonomii, gęsto zaludnionego, z ciepłym klimatem śródziemnomorskim. Całe życie zachowywała odpowiednią dietę i prowadziła aktywny tryb życia – mówi w rozmowie z WP abc Zdrowie Wacław Kroczek.

W 2018 roku dwóch rosyjskich naukowców podważyło wersję Francuzki. Analizując komputerowo zdjęcia rzekomej Jeanne Calment i jej córki Yvone stwierdzili, że córka po śmierci matki zaczęła podawać się za nią. Wszystko, by uniknąć bardzo wysokiego podatku spadkowego.

-To nie są żadne ważne argumenty. Prawda jest taka, że to, co się poddaje pod wątpliwość, to jest to teoria spiskowa. Ma podtekst polityczny. Przypadek Jean Calment jest najlepiej udokumentowanym ze wszystkich przypadków tzw. superstulatków. Pani Jean Calment miała całą listę różnych dokumentów z różnych okresów jej życia. Także relację naocznych świadków, posiada zrekonstruowane drzewo genealogiczne, nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że jest to jedyna osoba, która (ponad wszelką wątpliowść) przekroczyła 120 lat – stwierdza Wacław Kroczek.

3. Najstarsza kobieta w historii?

Wśród przypadków niepotwierdzonych, na pierwszym miejscu w długości życia znajduje się Józefa Stankiewicz, która miała urodzić się w 1821 roku, natomiast umarła w 1959. Oznaczałoby to, że zmarła w wieku 138 lat! Pomijając fakt, że taki wynik byłby absolutnym światowym rekordem, nie ma wystarczających dowodów na to, że kobieta faktycznie urodziła się w 1821 roku.

Niewielki artykuł dotyczący wizyty pani Stankiewicz w Warszawie (Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa)
Niewielki artykuł dotyczący wizyty pani Stankiewicz w Warszawie (Podkarpacka Biblioteka Cyfrowa)

Co ciekawe, w archiwach Podkarpackiej Biblioteki Cyfrowej zachował się artykuł gazety „Nowiny Rzeszowskie” z 1954. Opowiada on o wizycie ówczesnej 134-latki w Warszawie. Trzeba przyznać, że była to pierwsza wizyta pani Stankiewicz w Warszawie od dawna.

„Do Warszawy przyjechała najstarsza kobieta w Polsce – Józefa Stankiewicz mieszkanka Starego Miastkowa koło Garwolina. Ostatni raz była ona w Warszawie przed wybuchem powstania listopadowego, jako 9-letnia dziewczynka” – piszą redaktorzy dziennika. Podobno całe życie miała mieszkać w swojej wsi. Wśród okolicznych mieszkańców cieszyła się zaufaniem jako położna.

4. Jak dożyć stu lat?

W ciągu dziesięciu lat, aż sześć kobiet z Japonii nosiło tytuł najstarszego człowieka na świecie. W społeczeństwie tego kraju jest też najwięcej stulatków. Na milion mieszkańców jest ich tam aż 452. Najwięcej stulatków mieszka na wyspie Okinawa. Według komisji EAT-Lancet, która badała zwyczaje mieszkańców wyspy, kluczem do ich długowieczności jest ich dieta i styl życia.

Przede wszystkim, dieta jest niskokaloryczna, za to bogata w węglowodany. Do tego dochodzi samo przekonanie Japończyków o sposobie odżywiania. W trakcie posiłków stosują oni zasadę „hara hachi bu”, która oznacza, że człowiek powinien jeść, dopóki nie czuje się najedzony w osiemdziesięciu procentach. Dzięki temu nie przejadają się. Zbyt obfite posiłki mogą zwiększać ryzyko otyłości, a także być pośrednią przyczyną takich chorób jak choroby serca, cukrzyca, czy miażdżyca.

W diecie mieszkańców Okinawy główną rolę odgrywają słodkie ziemniaki – stanowiące główne źródło węglowodanów. Do tego dochodzą zielone i żółte warzywa, tofu, czy gorzki melon (przepękla ogórkowata). Mimo otoczenia przez ocean wyspiarze jedzą niewielkie ilości owoców morza i mięsa. Przykładowy posiłek składa się z zupy miso, drugiego dania oparteko na słodkich ziemniakach z warzywami. Japończycy do posiłku przygotowują również świeżą herbatę jaśminową.

Dieta tego typu sprawia, że we krwi można zaobserwować zdecydowanie niższy poziom wolnych rodników, które są odpowiedzialne za starzenie się komórek. Pomaga to łagodniej przechodzić przez choroby wieku starszego lub unikać ich w ogóle. Na Okinawie znacznie rzadziej, niż w reszcie kraju diagnozuje się demencję.