108. urodziny Zofii Zielińskiej

Artykuł (Fakty Kaliskie)

Najstarsza mieszkanka powiatu kaliskiego świętowała 108. urodziny!

108 świeczek zdmuchnęła najstarsza mieszkanka powiatu kaliskiego. Zofia Zielińska z Plewni w gminie Ceków-Kolonia, chociaż jej wiek jest imponujący, ma jednak silną konkurencję. Najstarsza Polka skończyła w czerwcu 113 lat! W tym zestawieniu zdecydowanie dominują panie.

Zofia Zielińska urodziny obchodzi 16 września. A gości zawsze wypatruje z uśmiechem. Tych nie brakuje, bo jubilatka jest jedną z trzech Wielkopolanek w dwudziestce najstarszych mieszkańców naszego kraju. Każdego roku w rodzinnym domu Zofii Zielińskiej zjawiają się z kwiatami najbliżsi, sąsiedzi i oczywiście przedstawiciele władz samorządowych.

Dwie inne mieszkanki naszego województwa w gronie najstarszych Polek to Joanna Lipińska z Wronek i Eleonora Łosiewicz z Poznania. Obie mają 109 lat. Najstarsza kaliszanka to 107-letnia Stanisława Gruszka, która zamyka pierwszą 30. zestawienia.

Zdecydowanie wśród osób długowiecznych dominują kobiety. Pierwsza trójka to: 113-letnia Tekla Juniewicz z Gliwic, Antonina Partyka z Bojadła w Lubuskiem, która 22 września skończy 111 lat i rok od niej młodsza mieszkanka tego samego województwa Marianna Błazik z miejscowości Dobryniów– Kolonia.

AW, zdjęcia arch.