Historyczny jubileusz 110. urodzin Marianny Błaziak

Artykuł (Gmina Łopiennik Górny)

JUBILEUSZ 110 URODZIN PANI MARIANNY BŁAZIAK.

14.09.2019Bartłomiej Weremko41

grafika

2019_110lat_jubileusz

Bartłomiej Weremko

Jubileusz 110 urodzin Pani Marianny Błaziak.

Taki jubileusz to niecodzienna i doniosła chwila dla gminy oraz województwa i kraju.

Najstarsza mieszkanka w województwie a trzecia w Polsce urodziła się 14 września w Łopienniku Dolnym dawniej w Łopienniku Ruskim. Córka podoficera armii carskiej wychowana w gronie 9 rodzeństwa, wychowała 4 dzieci, dochowała się 7 wnuków, 15 prawnuków i 8 praprawnuków. Przeżyła zabory oraz I i II wojnę światową a następnie trudny okres powojenny. Była siostrą PCK, uczestniczyła w budowie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dobryniowie.

Uroczystość Jubileuszu rozpoczęła się Mszą świętą w Dobryniowie, którą celebrował Ks. Arkadiusz Kot z okazji 110 urodzin Pani Marianny Błaziak jako podziękowanie za dar życia z prośbą o Boże błogosławieństwo, opiekę Matki Bożej, a także o dalsze dobre zdrowie.
Po uroczystej Mszy świętej wszyscy udali się do domu rodzinnego gdzie w tym wyjątkowym dniu Jubilatce towarzyszyła rodzina oraz przedstawiciele władz samorządowych gminy oraz powiatu.

Wójt Gminy Artur Sawa zwracając się do Szanownej Jubilatki powiedział, że 110 urodziny to piękna i niecodzienna chwila skłaniająca do zadumy rocznica, dane było Pani przeżyć ponad wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć radości, ale i trudów z nim związanych, to czas wypełniony pracą i poświęceniem dla rodziny i ojczyzny. Ponadto życzył Pani Mariannie dalszych lat w dobrym zdrowiu, aby każdy kolejny dzień był radosny, pełen życzliwości, opieki i miłości osób bliskich.

Do życzeń złożonych Jubilatce dołączyli się: Przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego Witold Boruczenko składając życzenia w imieniu swoim oraz Starosty Krasnostawskiego Andrzeja Leńczuka, Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Kister, Sekretarz Gminy Monika Zaj, Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Łopienniku Górnym Agnieszka Wójtowicz oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Łopienniku Górnym Dariusz Zawada.

Delegacja wręczyła kwiaty, listy gratulacyjne oraz prezenty. Był również jubileuszowy tort oraz szampan. Spotkanie z rodziną tradycyjne odbyło się pod słynną jabłonką przy domu rodzinnym.

Pani Marianna dożywając tak rekordowego wieku jest nadal wesoła i pogodna w co było trudno uwierzyć. Córka Pani Zofia opiekuje się Panią Marianną na co dzień informując nas, że słucha radia i ogląda telewizję nie używając okularów.  Wójt zadając pytanie Pani Mariannie czy coś Pani potrzeba/brakuje? Żartobliwie odpowiedziała „gości”. Na pytanie prawnuka co by babcia zjadła? Odpowiedziała „śledzika i piwko”. To były bardzo wzruszające, radosne i mile spędzone chwile z Panią Marianną oraz przesympatyczną rodziną. Na ręce Pani Zofii składamy serdeczne podziękowanie dla całej rodziny za uroczyste przyjęcie i poczęstunek naszej delegacji.

Już 110. urodziny pani Marianny!

18 września 2019

Takiego jubileuszu powiat krasnostawski jeszcze nie widział! W ubiegłym tygodniu Marianna Błaziak, mieszkanka Dobryniowa w gminie Łopiennik Górny, skończyła 110 lat. Jest najstarszą mieszkanką województwa lubelskiego i trzecim najstarszym mieszkańcem Polski!

Najstarsza mieszkanka województwa urodziła się w Łopienniku Dolnym, dawniej zwanym Łopiennikiem Ruskim. – Córka podoficera armii carskiej wychowana w gronie 9 rodzeństwa, wychowała 4 dzieci, dochowała się 7 wnuków, 15 prawnuków i 8 praprawnuków. Przeżyła zabory oraz I i II wojnę światową, a następnie trudny okres powojenny. Była siostrą PCK, uczestniczyła w budowie kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dobryniowie – informuje Artur Sawa, wójt gminy Łopiennik Górny.

Uroczystość 110. urodzin Marianny Błaziak rozpoczęła msza święta w Dobryniowie, którą celebrował ks. Arkadiusz Kot. Po liturgii wszyscy udali się do domu rodzinnego, gdzie jubilatce towarzyszyła rodzina oraz przedstawiciele władz samorządowych gminy oraz powiatu na czele z przewodniczącym rady powiatu Witoldem Boruczenko i wójtem Sawą. – Zwracając się do Szanownej Jubilatki, powiedziałem, że sto dziesiąte urodziny to piękna i niecodzienna chwila, skłaniająca do zadumy rocznica.

Dane było Pani Mariannie przeżyć ponad wiek w naszej polskiej historii, doświadczyć radości, ale i trudów z nim związanych, to czas wypełniony pracą i poświęceniem dla rodziny i ojczyzny. Ponadto życzyłem pani Mariannie dalszych lat w dobrym zdrowiu, aby każdy kolejny dzień był radosny, pełen życzliwości, opieki i miłości osób bliskich – opowiada wójt Łopiennika.

Delegacja wręczyła kwiaty, listy gratulacyjne oraz prezenty. Był również jubileuszowy tort oraz szampan. Spotkanie z rodziną tradycyjnie odbyło się pod słynną jabłonką przy domu rodzinnym pani Marianny. Marianna Błaziak, mimo tak sędziwego wieku, jest nadal osobą wesołą i pogodną. Na co dzień opiekuje się nią córka – Zofia.

– Zadając pytanie Pani Mariannie czy coś Pani potrzeba, żartobliwie odpowiedziała „gości”. Na pytanie prawnuka: co by babcia zjadła? Odpowiedziała z kolei „śledzika i piwko”. To były bardzo wzruszające, radosne i mile spędzone chwile – mówi wójt Sawa.

Najstarszym żyjącym mieszkańcem Polski jest Tekla Juniewicz, która skończyła w czerwcu 113 lat i mieszka w Gliwicach. Druga jest Antonina Partyka urodzona we wrześniu 1908 r. (ma 111 lat), mieszkanka miejscowości Bojadła, a trzecia właśnie Marianna Błaziak urodzona 14 września 1909 r. Najstarszy żyjący mężczyzna w Polsce to Stanisław Kowalski ze Świdnicy, ma 109 lat. (kg)