109. urodziny Marianny Łyszcz

Reportaż (TVP Lublin)

Artykuł (Radio Lublin)

200 lat dla Pani Marianny!

2019-08-28

UDOSTĘPNIJ:

200 lat dla Pani Marianny!

200 lat dla Pani Marianny!

Dzień zaczyna od modlitwy i… lektury ulubionej gazety. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Marianna Łyszcz z Janowca ma 109 lat i jest jedną z dwóch najstarszych mieszkanek Lubelszczyzny. W środę sędziwa jubilatka przyjmowała życzenia od władz gminy.

Mimo sędziwego wieku pani Marianna Łyszcz tryska optymizmem i zaskakuje świetną pamięcią. Niemalże całe swoje życie spędziła w okolicach Puław, choć wojenna zawierucha sprawiła, że w latach czterdziestych została wywieziona na roboty do Niemiec. Od 22 lat mieszka z córką w Janowcu. 

Dostojną jubilatkę odwiedziły miejscowe władze. Był urodzinowy tort i życzenia… 200 lat życia. Pani Marianna Łyszcz jest najstarszą mieszkanką gminy Janowiec.

Sędziwa jubilatka ma dwójkę dzieci, czworo wnuków i sześcioro prawnuków. Marianna Łyszcz jest drugą na Lubelszczyźnie i dziewiątą w Polsce osobą, która dożyła tak sędziwego wieku.

Pani Marianna z Janowca skończyła 109 lat

Marianna Łyszcz z Janowca świętuje dziś 109. urodziny. Tylko 8 osób w Polsce jest starszych, w tym jedna również mieszkająca w Lubelskiem. 

Z życzeniami 200 lat oprócz rodziny przyszli dziś (28.09.2019) do jubilatki przedstawiciele Urzędu Gminy Janowiec. – Zdrowia, szczęścia, pomyślności. W każdej chwili moc radości. Niech Ci pachną kwiaty, drzewa i niech wszystko 200 lat śpiewa. Spokoju i samych przyjemnych dni!

Na uroczystości nie mogło zabraknąć tortu. – W takim wieku każdy życzyłby sobie podobnej sprawności – mówi córka pani Marianny, Teresa Graszkiewicz.

– Najstarszą mieszkanką Polski jest kobieta w wieku 114 lat. Najwięcej długowiecznych osób żyje na Śląsku – przytacza statystyki Grażyna Biernacka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Janowcu. – W janowieckiej  gminie są 2 osoby, które ukończyły 100 lat.

– To nasza chluba – dodaje Jan Gędek, wójt gminy Janowiec. – Być może na długowieczność wpływ ma okolica, która nie jest zanieczyszczona. Ważna jest także opieka i troska rodziny.

– Pomagam w codziennej toalecie. Staram się spędzać z babcią jak najwięcej czasu. To bezcenne chwile – podsumowuje wnuczka Edyta Graszkiewicz.

Dodajmy, że mieszkańców województwa lubelskiego, którzy przekroczyli 100 lat życia jest 254. Zdecydowana większość – bo aż 211 osób – to kobiety.

ŁuG / opr. MatA

Fot. Łukasz Grabczak