Anna Świerk (1913-2019)

Zmarła najstarsza mieszkanka Kielc. Pani Helena Świerk miała ponad 106 lat

ATA28 kwietniaZaktualizowano wczoraj, 12:12

Zmarła najstarsza mieszkanka Kielc, jedna z najstarszych osób w województwie – Helena Świerk. Miała ponad 106 lat, odeszła w piątek 26 kwietnia.

Pani Helena 106 lat skończyła 3 stycznia. Wtedy podczas urodzin jej syn Stefan mówił: – Mama jest w bardzo dobrej formie. Mieszka z wnuczką, ale sama się obsługuje, robi sobie śniadanie czy odgrzewa obiad, który rano przynosi córka. Je wszystko. Nie ma większych problemów ze zdrowiem, bolą ją tylko nogi. Miała 2 dzieci, 4 wnuków i 7 prawnuków. Była wdową od 36 lat.

Całe życie mieszkała w Kielcach. Skończyła dawną szkole handlową przy ulicy Śniadeckich. Przed II wojną światową pracowała w zakładach „Granat” w Skarżysku a potem w Zakładach Wytwórczych „Społem” w Kielcach, jako księgowa.

Msza Święta żałobna zostanie odprawiona w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach we wtorek 30 kwietnia o godzinie 13,
po czym nastąpi odprowadzenie Zmarłej na Cmentarz Nowy w Kielcach.

Pani Helena była najstarszą mieszkankę Kielc, i jedną z najstarszych w województwie. W piątek 26 kwietnia starsze były trzy osoby – panie Marianna Gocoł z Sędziejowic gmina Chmielnik, powiat kielecki, urodzona 16 grudnia 1911 roku i Klaudia Piłat z Goździelina, gmina Bodzechów, powiat ostrowiecki, urodzona 3 stycznia 1912 roku oraz jeden pan – Leon Kaleta z Sobowic gmina Imielno, powiat jędrzejowski, urodzony 1 lutego 1912 roku.

Kilka dni temu zmarła najstarsza w województwie – Zofia Kupidło, która miała ponad 108 lat. Urodziła się 22 lutego 1911 roku w Węchadłowie w powiecie pińczowskim. Została pochowana 23 kwietnia 2019 roki na cmentarzu w Skorczowie koło Kazimierzy Wielkiej.