Zofia Kupidło (1911-2019)

Ze smutkiem przyjęliśmy informację o śmierci pani Zofii Kupidło, najstarszej mieszkanki Województwa Świętokrzyskiego. Składamy najszczersze kondolencje Rodzinie.

Artykuł (Echo Dnia)

Ostatnia droga 108-letniej Zofii Kupidło, najstarszej mieszkanki powiatu kazimierskiego

Adam Ligiecki

23 kwietnia 2019 AKTUALIZACJA: 23 kwietnia 2019 17:16

  • Pogrzeb 108-latki Zofii Kupidło odbył się we wtorek w Skorczowie koło Kazimierzy Wielkiej.

Pogrzeb 108-latki Zofii Kupidło odbył się we wtorek w Skorczowie koło Kazimierzy Wielkiej.©Urząd Miasta i Gminy Kazimierza WielkaWe wtorek odbył się w Skorczowie pogrzeb Zofii Kupidło. Zmarła niedługo po swoich 108. urodzinach, była najstarszą mieszkanką powiatu kazimierskiego.

Zobacz dzisiejsze wydanie internetowe Echa Dnia ŚwiętokrzyskiegoUroczystości żałobne rozpoczęła msza święta pogrzebowa w kościele parafialnym Matki Bożej Częstochowskiej w Skorczowie koło Kazimierzy Wielkiej. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii, ksiądz Jan Będkowski z asystą brata zakonnego z rodzimy zmarłej.

Po nabożeństwie kondukt pogrzebowy przeszedł na cmentarz w Skorczowie. Zofii Kupidło towarzyszyli w ostatniej ziemskiej drodze: najbliżsi – dwie córki, rodzina, przyjaciele, znajomi, mieszkańcy. Także delegacja Urzędu Miasta i Gminy w Kazimierzy Wielkiej.Zofia Kupidło była najstarszą mieszkanką powiatu kazimierskiego. Urodziła się 22 lutego 1911 roku w Węchadłowie, miała ósemkę rodzeństwa. Wyszła za mąż za Jana Kupidło, który pracował w Nadleśnictwie Pińczów. Razem prowadzili gospodarstwo rolne.

– Nie była mi obca ciężka praca. Nigdy nie stosowałam specjalnej diety, lubię proste potrawy, których… moje wnuki i prawnuki nie znają. Dużo czasu spędzam codziennie na modlitwie, traktując ją jako sposób na długowieczność – mówiła nam stulatka, podczas jednego ze spotkań przed laty.

Zofia Kupidło owdowiała w 1990 roku. Po przejściu na emeryturę mieszkała u dzieci, głównie u córki w Będzinie. Regularnie przyjeżdżała do Paśmiechów koło Kazimierzy Wielkiej, gdzie mieszka jej wnuczka. 23 kwietnia 2019 roku została pochowana na cmentarzu w Skorczowie.