Moje odwiedziny u pani Wandy Szajowskiej

Wanda Szajowska 108 18032019

W dniu 18.03.2019 miałem zaszczyt i niezwykłą przyjemność gościć u 108-letniej Wandy Szajowskiej, najstarszej mieszkanki Krakowa i drugiej najstarszej mieszkanki Województwa Małopolskiego, i wysłuchać granego przez nią koncertu na oryginalnym lwowskim fortepianie.

Wanda Szajowska urodziła się 12 lutego 1911 roku we Lwowie. (wówczas Austro-Węgry, obecnie Ukraina). Dzieciństwo i młodość spędzone we Lwowie wspomina ze wzruszeniem. Tam ukończyła konserwatorium z fortepianu i śpiewu oraz kursy administracyjno-handlowe. We Lwowie wyszła również za mąż, w 1932 roku. Po drugiej wojnie światowej i zmianie granic, zamieszkała w Krakowie. W tym mieście, ukończyła historię sztuki. Pani Wanda miała wiele różnych zawodów; była m.in. kelnerką, grała w orkiestrze, przez 24 lata uczyła gry na fortepianie. Obecnie, w wieku 108 lat, nadal gra na tym instrumencie. Krótko przed 108. urodzinami, panią Wandę odwiedził również prezydent RP Andrzej Duda, który też wysłuchał żywych wspomnień z życia polskich sfer inteligenckich i artystycznych w przedwojennym Lwowie.

Pani Wanda Szajowska została najstarszą mieszkanką Krakowa po śmierci Marii Roszak – Siostry Cecylii z Klasztoru na Gródku, która zmarła 16 listopada 2018 roku w wieku 110 lat. Za najważniejszą wartość w życiu uważa przyjaźń między ludźmi.

W wieku 108 lat, pani Wanda pozostaje w znakomitym zdrowiu, ma także doskonałą pamięć, a gra na fortepianie jest jej codzienną rutyną i przyjemnością. Za możliwość usłyszenia od niej samej bezcennego świadectwa dobrego życia i zdrowia, dziękuję „aniołom stróżom” pani Wandy, państwu Halinie i Andrzejowi Roszkowskim.