Stulatkowie w Małopolsce zachodniej

Artykuł (Gazeta Krakowska)

Małopolska zachodnia. Żyją już ponad 100 lat i są w świetnej formie

  • 22.03.2019 08:41
  •  AKTUALIZACJA: 22.03.2019 09:45
  •  GAZETA KRAKOWSKA

Katarzyna Ponikowska

Pan Stanisław Kulawik z Chechła skończył tydzień temu 103 lata. Natalia Rolleczek-Korombel z Bukowna oraz Zofia Dąbek w Witeradowa świętują właśnie „setkę”. Z kolei w kwietniu urodziny wyprawi jedna z najstarszych żyjących Polek – Maria Budka ze Źródeł koło Alwerni.

Katarzyna Ponikowska

Stanisław Kulawik swoje 103 urodziny spędził tradycyjnie w gronie najbliższych. Jak co roku był rozmowny, uśmiechnięty i chętnie dzielił się wspomnieniami i sypał dowcipami.

Mieliśmy okazję poznać pana Kulawika trzy lata temu, kiedy to pisaliśmy o jego „setnych” urodzinach. Przez ostatnie trzy lata prawie nic się nie zmienił. Pogody ducha i zadowolenia z życia mógłby mu pozazndrościć nie jeden 30-latek. – Tata trzyma się znakomicie – nie ukrywa radości jego córka Zofia.

Nie wygląda na swój wiek

Stanisław Kulawik całe swoje życie przepracował w kluczewskiej fabryce papieru. W czasie wojny służył w 74. Pułku Piechoty w Lublińcu. Uczestniczył w obronie Janowa i Złotego Potoku. Trafił do niewoli, skąd został potem wysłany do Niemiec do pracy. Tam poznał swoją żonę.

Mężczyzna ma dwoje dzieci: Piotra i Zofię, czworo wnuków i ośmioro prawnucząt. Jego żona zmarła, mając 96 lat. Przeżyli razem grubo ponad pół wieku.

Pan Stanisław nadal mieszka sam. Ma na tyle sił, że sam sobie napali w centralnym piecu, sam ugotuje ulubioną zalewajkę lub żur. Nie odmawia sobie także soli, a do szklanki herbaty wsypuje cztery pełne łyżeczki cukru.

Stulatki świętowały urodziny

W ubiegłym miesiącu swoje 100. urodziny świętowała pani Natalia Rolleczek-Korombel, znana pisarka literatury dla dzieci i młodzieży, dramatopisarka, przebywająca obecnie w Ośrodku Opiekuńczym Eden w Bukownie.

W dzieciństwie trafiła do zakopiańskiego sierocińca prowadzonego przez zakon sióstr felicjanek. Potem w czasie II wojny światowej przebywała w Krakowie. Była dobrą znajomą m.in. Karola Wojtyły. Była też łączniczką AK. Ze względu na zaangażowanie konspiracyjne kilka lat spędza w ukryciu.

Zadebiutowała literacko w 1945 r. Dzisiejszym 40-latkom pisarka kojarzy się głównie z książkami z cyklu „Kochana rodzinka i ja” czy historyczną powieścią „Selena, córka Kleopatry”. Jednak dla nieco starszych pokoleń najważniejszą książką pisarki pozostaje wydany w latach 50. „Drewniany różaniec”.

Pani Natalia mieszkała m.in. w Zakopanem, Krakowie (m.in. w Domu Literatów przy ulicy Krupniczej), Drohobyczu, Tarnowie, Olkuszu. Obecnie mieszka w Bukownie.

Okr ągłe setne urodziny obchodziła 6 marca również Zofia Dąbek z Witeradowa. Tu się urodziła, zdobywała wykształcenie, aby później podjąć pracę w fabryce naczyń Petera Westena. Miała ośmioro dzieci. Dziś jest dumną praprababcią.

Rekordzistka ma 108 lat!

W Małopolsce zachodniej mieszka też jedna z najstarszych Polek – Maria Budka. W kwietniu będzie świętować 108 lat! Urodziła się 14 kwietnia 1911 r. Wzięła ślub w 1934 r. Jej mąż zmarł, gdy miała 29 lat.

Pani Maria jest w doskonałej formie. Nadal sama gotuje, a jej specjalnością jest zupa pomidorowa. Jeszcze kilka lat temu konserwowała się odrobiną alkoholu, teraz jednak podkreśla, że już żołądek nie ten. Obecnie regularnie pije lecytynę.

100-latkowie w powiecie olkuskim

* W Olkuszu mieszkają dwie seniorki 100+. Jedna ma równe 100 lat, druga 102 lata.
* W gminie Klucze mieszkają trzy osoby, które mają powżej 100 lat. Oprócz Stanisława Kulawika, w Chechle mieszka jeszcze 101 latka. Z kolei mieszkanka Rodak będzie miała w tym roku 103 lata.
* W gminie Wolbrom mieszka aż czterech 102-latków, jedna osoba mająca 101 lat i trzy – 100 lat.

100-latkowie w powiecie chrzanowskim

* Najstarsza mieszkanka gm. Trzebinia to Maria Budka. Poza nią nie ma w gminie osób, które orzekroczyły setkę.
* W Chrzanowie najstarsza mieszkanka ma 104 lata. Poza tym w gminie są jeszcze dwie osoby, które w tym roku świętować będą setne urodziny.
* W gminie Trzebinia jest jedna 101-latka. Mieszka w Dulowej.
* W gminie Libiążu, poodbnie jak w gm. Chrzanów dwie osoby będą miały w tym roku 100 lat.