Marianna Błaziak skończyła 109 lat; jest najstarszą mieszkanką Lubelszczyzny

Artykuł (Lublin.eska.pl)

Marianna Błaziak skończyła 109 lat! Jest najstarszą mieszkanką Lubelszczyzny

Marianna Błaziak skończyła 109 lat!; Małgorzata Sawa 
Ilustracja do artykułu Marianna Błaziak skończyła 109 lat! Jest najstarszą mieszkanką Lubelszczyzny

Skończyła dziś 109 lat, a rodzina i goście z radością zaśpiewali jej „Dwieście lat!”. Marianna Błaziak z Lubelszczyzny urodziła się 14 września 1909 roku!

Przeżyła dwie wojny i wiele innych – w tym tragicznych – wydarzeń XX wieku. Dziś świętowała 109 urodziny – w gronie rodziny i przyjaciół.

Pani Marianna Błaziak mieszka w Kolonii Dobryniów na Lubelszczyźnie i urodziła się 14 września 1909 roku. Dziś z honorami świętowała w gronie rodziny i lokalnej społeczności.

– Rok temu, kiedy spotkaliśmy się przy tej jabłonce, zadałem pani Mariannie pytanie: czy za rok będzie to możliwe. A pani Marianna odpowiedziała: ale panie starosto, czy ta jabłonka wytrzyma – śmieje się Janusz Szpak, starosta krasnostawski.

Marianna Błaziak skończyła 109 lat!; Małgorzata Sawa 
Ilustracja do artykułu Marianna Błaziak skończyła 109 lat! Jest najstarszą mieszkanką Lubelszczyzny

Jubilatka wciąż jest pełna sił! Jak sama mówi – codziennie chodzi i nie stosuje specjalnych diet. Podobnie było też przez całej jej życie. Życzymy kolejnych lat szczęścia w gronie najbliższych! Dwieście lat!

Najstarszą żyjącą Polką jest Tekla Juniewicz. Ma 112 lat.

Artykuł (Nowy Tydzień)

Pani Marianna ukończyła 109 lat!

17 września 2018

Uśmiechnięta, pogodna i zawsze pomocna – tak o Mariannie Błaziak z Kolonii Dobryniów w gminie Łopiennik Górny mówią wszyscy ci, którzy ją znają. 14 września najstarsza mieszkanka województwa lubelskiego obchodziła swoje 109. urodziny!

Przepiękna pogoda i wielu gości towarzyszyły pani Mariannie w jej święcie. Był tort, życzenia, prezenty, a cała uroczystość odbyła się przy słynnej jabłoni, przy której mieszkanka Dobryniowa Kolonii lubi spędzać czas, a która – jak jubilatka – także ma 109 lat. Z okazji urodzin starosta krasnostawski Janusz Szpak wraz z Arturem Sawą, kierownikiem USC w Łopienniku Górnym wybrali się do domu pani Marianny, by osobiście złożyć jej najserdeczniejsze życzenia.

– Jubilatka mimo swoich 109. urodzin bardzo dobrze radzi sobie w życiu codziennym – podkreśla Ewelina Rudy, rzecznik powiatu krasnostawskiego. – Zapytana, jak spędziła poprzedni rok, odpowiedziała z humorem: A nic takiego nie robiłam, cały czas próżnowałam – dodaje rzecznik. Ale pani Marianna wciąż jest aktywna. Codziennie ogląda wiadomości, interesuje się tym, co dzieje się w Polsce i na świecie, do czytania nie potrzebuje okularów.

Marianna Błaziak urodziła się w 1909 r. w rodzinie carskiego oficera, gdy Polski nie było na mapie Europy. Całe życie ciężko pracowała na roli. Miała 9 lat, gdy odradzała się Rzeczpospolita. Przeżyła dwie wojny światowe. Młodzieńcze lata spędziła bardzo aktywnie, pełniąc wiele społecznych funkcji, m.in. jako siostra PCK. Wychowała czworo dzieci, doczekała się siedmiorga wnucząt, 15 prawnucząt, a nawet 8 praprawnuków! Pytana o receptę na długowieczność nie wymienia jednej. Jej bliscy podkreślają jednak, że zawsze była pogodna i bardzo pomocna. W dniu 109. urodzin panią Mariannę odwiedzili też dziennikarze TVP Lublin i Radia Lublin. (kg)

Artykuł (Super Tydzień)

Gm. Łopiennik Górny: 109-letnia rekordzistka ciągle zadziwia

  •  Wczoraj, 09:36 (aktualizacja 21.09.2018 09:49)
  •  GD
Gm. Łopiennik Górny: 109-letnia rekordzistka ciągle zadziwia

14 września najstarsza na Lubelszczyźnie kobieta skończyła 109 lat. Mimo swojego wieku Marianna Błaziak z Dobryniowa Kolonii wciąż imponuje i zadziwia sprawnością fizyczną i intelektualną.

Z każdym kolejnym rokiem nie możemy wyjść z podziwu, że pani Marianna urodziła się 14 września 1909 roku. Od setnych urodzin panią Mariannę co roku odwiedzają lokalni samorządowcy, aby jej pogratulować zdrowia i złożyć najserdeczniejsze życzenia. Nie inaczej było w ubiegły piątek.

REKLAMA

Podczas spotkania jubilatka tryskała humorem i nie odmówiła sobie wypicia lampki szampana. Nie zabrakło również pamiątkowego zdjęcia w ogrodzie pod jabłonią. Członkowie rodziny poinformowali wszystkich, że Marianna Błaziak doczekała się 4 dzieci, 7 wnucząt, 15 prawnucząt i 8 praprawnucząt. Od czasu do czasu spaceruje jeszcze wokół domu.

Urodzona i wychowana w rodzinie podoficera carskiego w gronie dziewięciorga rodzeństwa, Marianna Błaziak przeżyła zabór oraz dwie wojny światowe. Młodzieńcze lata spędziła bardzo aktywnie, pełniąc wiele społecznych funkcji, m.in. jako siostra PCK. Miała także swój wkład w budowę kościoła pw. Miłosierdzia Bożego w Dobryniowie.