Gratulacje i Medal dla 107-letniej Elżbiety Rogali z Chełmna

Artykuł (echelmno.pl)

Gratulacje i Medal dla 107-letniej Elżbiety Rogali z Chełmna

15:36, 11.09.2018

Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. Dziś (11 września) okolicznościowy medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki wręczył Elżbiecie Rogali mieszkającej obecnie w Chełmnie. Marszałek Całbecki odwiedził Elżbietę Rogalę w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie, w którym obecnie przebywa. Spotkał się również innymi podopiecznymi placówki. Wysłuchał ich historii i życzył wszystkim zdrowia i kolejnych lat życia.

Do tej pory medal Unitas Durat wręczyliśmy sześćdziesięciu siedmiu osobom. Każda uhonorowanych niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Członkowie zarządu i radni, którzy odwiedzili rówieśników Niepodległej wysłuchali także historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Do tej pory niektórzy z nich są aktywni, czytają książki, interesują się życiem rodzinnym, a nawet zajmują się rzeźbiarstwem. Materiał: Beata Krzemińska

Wywiad (Radio Pik)

107 lat – to jest wiek! Medal dla pani Elżbiety 

Pani Elżbieta jest jedną z najstarszych Polek, przez 50 lat mieszkała w Bydgoszczy, obecnie jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie. Fot. Marcin Doliński

Urodzona w 1911 r. Elżbieta Rogala odebrała specjalny medal marszałka województwa z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Samorząd województwa honoruje specjalną edycją medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis mieszkańców regionu urodzonych w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia.

– Cieszymy się niepodległością i to właśnie dzięki takim osobom jak pani – mówił podczas wręczania medalu marszałek województwa Piotr Całbecki. 

Pani Elżbieta jest jedną z najstarszych Polek, przez 50 lat mieszkała w Bydgoszczy, obecnie jest podopieczną Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie. Dobry humor jej nie opuszcza.

– Ładnie wyglądam, bo mnie wystroili. Jestem szczęśliwa, bo mam tu dobrze – powiedziała.

W ubiegłym roku w naszym regionie żyło 63 stuletnich lub starszych mężczyzn i 298 kobiet. Województwo kujawsko-pomorskie jest w grupie tych, w których życie wydłużyło się najbardziej.

Medal z okazji 100-lecia Niepodległości Polski dla 107-letniej Elżbiety RogaliMiejscowość:

 Chełmno