107. urodziny Zofii Zielińskiej

Artykuł (Fakty Kaliskie)

200 lat dla najstarszej mieszkanki powiatu kaliskiego

Najpierw było świętowanie w gronie rodziny i przyjaciół. Później w gronie władz województwa i gminy oraz ciut młodszych kolegów. A okazja do świętowania wyjątkowa. Zofia Zielińska z Plewni skończyła 107 lat. To najstarsza mieszkanka naszego regionu i jedna z najstarszych Wielkopolanek.

Zofia Zielińska z gminy Ceków Kolonia urodziła się 16 września 1911 roku w Długiej Wsi. Dzień później swoje wyjątkowe urodziny najstarsza mieszkanka regionu świętowała w gronie rodzinnym.

W miniony weekend z kwiatami i życzeniami dla jubilatki pospieszyli znajomi, mieszkańcy gminy, jej włodarze oraz przedstawiciele władz województwa. W trakcie gminnego Dnia Kombatanta Zofii Zielińskiej kolejnych stu lat życia w zdrowiu życzyli Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego oraz Mariusz Chojnacki, wójt gminy Ceków Kolonia, a także rówieśnicy pani Zofii.

Pani Zofia pochodzi z wielodzietnej rodziny, miała siedmioro rodzeństwa. Dwie siostry dożyły prawie 100 lat. Pani Zofia urodziła 3 córki, od 30 lat jest wdową. Doczekała się 8 wnuków, 19 prawnuków i 6 praprawnuków. Jak twierdzi za młodu dużo chorowała, ale teraz cieszy się dobrym zdrowiem. Całe życie pracowała w gospodarstwie rolnym, dodatkowo hodowała sadzonki roślin. Receptą na długowieczność jest pogoda ducha i umiar w jedzeniu. 

W tym roku, oprócz hucznych urodzin, Zofia Zielińska w sposób szczegóny świętowała Dzień Kobiet. 8 marca u najstarszej mieszkanki regionu z kwiatami zajwili się przedstawiciele władz powiatu kaliskiego. 

AW, zdjęcia KG