Medale Stulecia Niepodległości dla seniorów z powiatu mogielińskiego

„Rówieśnice Niepodległej” z powiatu mogileńskiego uhonorowane medalami

Artykuł (Gazeta Pomorska)Agnieszka Nawrocka

19 czerwca 2018 AKTUALIZACJA: 19 czerwca 2018 16:26

Pani Stanisławie Kowalewskiej medal wręczył wicemarszałek Dariusz Kurzawa ©Agnieszka NawrockaNajstarsze mieszkanki powiatu odebrały medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, wybite z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości.Medale wręczono Stanisławie Kowalewskiej, liczącej 106 lat, aktualnie najstarszej mieszkance powiatu mogileńskiego oraz Jadwidze Steinborn 103-latce z Markowic i Czesławie Lewandowskiej 100-latce z Głęboczka w gminie Mogilno. 

Seniorki odwiedził wicemarszałek Dariusz Kurzawa, wręczył paniom medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. To forma uhonorowania „rówieśników Niepodległej”. Samorząd województwa przyznaje medale wszystkim osobom urodzonym w 1918 roku lub wcześniej.

Stanisława Kowalewska urodziła się 8 października 1911 roku w Głuchowie na Podlasiu. Jako młoda dziewczyna przeprowadziła się do ciotki do Warszawy i tam w 1938 roku wyszła za mąż za Wacława Kowalewskiego. Po wojnie z mężem prowadziła warsztat konfekcjonowania nici. W 2006 roku pani Stanisława wraz z synem Witoldem i synową Jadwigą zamieszkała w Wójcinie. Mieszka tam do dziś i jest najstarszą mieszkanką powiatu. 

Najstarsza mieszkanka powiatu mogileńskiego ma 106 lat 

Trzy lata młodsza jest Jadwiga Steinborn, która urodziła się w 1914 roku w Markowicach. W czasie II wojny światowej pani Jadwiga została wysiedlona z rodzinnej wsi.Wróciła jednak w 1945 roku i do dziś mieszka w Markowicach. Seniorka przez lata prowadziła z bratem gospodarstwo rolne, założyła także w pobliskim Niemojewku Koło GospodyńWiejskich. 

Dodajmy, że w 2015 roku w Kruszwicy, zmarła w wieku 108 lat starsza siostra pani Jadwigi – Aniela. 

Najmłodsza z wyróżnionych, pani Czesława Lewandowska w najbliższy piątek skończy sto lat. Urodziła się w Głęboczku, gdzie mieszka do dziś, razem z synem Bolesławem. Całe życie – najpierw razem z mężem, a potem z synem zajmowała się gospodarstwem rolnym. 
W kwietniu w urzędzie marszałkowskim odbyła się uroczystość uhonorowania „rówieśników Niepodległej” z całego województwa. Przybyli na nią seniorzy, którym pozwolił na to stan zdrowia. Wśród nich był Bernard Janecki ze Strzelna. 

W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około dwustu osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej.