Awans na 106. urodziny. Leon Kaleta kapitanem Wojska Polskiego

Reportaż (TVświętokrzyska)

Awans na 106. urodziny. Leon Kaleta kapitanem Wojska Polskiego

  • CZWARTEK, 01 LUTY 2018 15:56

Awans na 106 urodziny. Leon Kaleta kapitanem Wojska Polskiego

arokita@tvswietokrzyska.plAgnieszka Rokita

Był świadkiem jak Polska odzyskiwała niepodległość, całe  życie poświęcił rodzinie i służbie ojczyźnie.  Leon Kaleta z Sobowic skończył 106 lat. Za żołnierską postawę i pracę społeczną w dniu swoich urodzin został mianowany na stopień kapitana Wojska Polskiego. Uroczystość odbywa się w szkole w Imielnie.

Weteran kampanii wrześniowej, żołnierz AK, działacz społeczny, ale przede wszystkim ojciec i dziadek. Leon Kaleta z Sobowic w gminie Imielno skończył 106 lat.

–  To życie wydaje mi się taką małą chwilką – mówi kpt. Leon Kaleta.

Mimo sędziwego wieku Leon Kaleta doskonale pamięta jak na jego oczach zmieniała się Polska i ludzie. Rozmowa z nim to żywa lekcja historii.

– Pamiętam jak się odbywał plebiscyt na Górnym Śląsku, pamiętam jak bolszewików pogonili za Kijów – wspomina kpt. Leon Kaleta.

Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 roku w Sobowicach i tam mieszka do dzisiaj. Przeżył dwie wojny światowe. Podczas uroczystości 106 urodzin przypomniano jego żołnierską drogę. Rozpoczął ją w 1933 roku w służbie pogranicza na terenie dzisiejszej Ukrainy. Brał udział w kampanii wrześniowej jako żołnierz 4 Pułku Legionów w Kielcach. Po walkach obronnych dostał się do sowieckiej, a później niemieckiej niewoli. Po ucieczce z obozu wrócił w rodzinne strony. Wstąpił do Batalionów Chłopskich,  następnie do Armii Krajowej. Za żołnierską postawę i zasługi dla życia społecznego  dwa lat temu Leon Kaleta awansował na stopień porucznika. W dniu swego jubileuszu został mianowany na kapitana Wojska Polskiego.

–  Jest najstarszym oficerem rezerwy niepodlegający obowiązkowi służby wojskowej, a w województwie świętokrzyskim jest najstarszym mężczyzną – mówi płk Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego

Po zakończeniu wojny został aktywnym działaczem ruchu ludowego. Wiele zrobił też dla mieszkańców swojej rodzinnej miejscowości. W latach 80. założył we wsi Sobowice Solidarność Rolników. Jednak najważniejszą swoją rolę odegrał jako ojciec i dziadek. Leon Kaleta ma pięć córek, dochował się też 10 wnucząt, 21 prawnucząt i dwóch prawnuków Maksymiliana i Karola. – Dziadek Leon to ktoś na kogo zawsze możemy liczyć – mówi prawnuczka Martyna Rębuszek.

——————————————————————————

Artykuł (echodnia.pl)

Leon Kaleta, w dniu swoich 106 urodzin otrzymał stopień kapitana Wojska Polskiego

Dorota Pietrus

2 lutego 2018 AKTUALIZACJA: 2 lutego 2018 11:20

W czwartek, 1 stycznia w Samorządowej Szkole Podstawowej w Imielnie odbył się niezwykły jubileusz urodzin najstarszego człowieka w województwie świętokrzyskim, który mieszka w Sobowicach w gminie Imielno. Leon Kaleta w zacnym towarzystwie świętował swoje 106. urodziny.

Jedną z głównych części uroczystości była ceremonia wręczenia jubli tatowi aktu mianowania na stopień kapitana Wojska Polskiego. 

Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 roku, jako poddany cara Mikołaja II Romanowa. Sobowice, w których mieszka do tej pory, były wtedy częścią Guberni Kieleckiej należącej do Imperium Rosyjskiego. 

Przeżył dwie wojny światowe. Podczas kampanii wrześniowej służył jako żołnierz 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach, później Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej. 

W czwartek nominację na stopień kapitana w imieniu Dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej wręczył mu pułkownik Damian Matysiak w asyście Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego pułkownika Jarosława Molisaka i wicewojewody świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. 

Czyni go to prawdopodobnie najstarszym oficerem w Polsce oraz jednym z najstarszych weteranów w Europie. 

Podczas tego szczególnego święta nie zabrakło wielu ciepłych słów, dyplomów, kwiatów i prezentów. 

Pan Leon został też przy tej okazji odznaczony „Medalem Witosa”. To najwyższe odznaczenie Polskiego Stronnictwa Ludowego za całokształt działalności w ruchu ludowym i wybitne osiągnięcia w pracy społecznej. 

Specjalnie z okazji 106 urodzin jubilata podczas uroczystości odbył się koncert w wykonaniu uczniów z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Imielnie. W repertuarze znalazły się pieśni patriotyczne

Panu Leonowi wspólnie odśpiewano także 200 lat. Przygotowano również mały poczęstunek. Był tort i żołnierska grochówka. 

Za przygotowanie całej uroczystości w imieniu Leona Kalety podziękowała jego wnuczka. 

———————————————————————————–

Artykuł (www.kombatanci.gov.pl)

106. rocznica urodzin kpt. Leona Kalety

02-02-18 23:25

W Sobowicach w gminie Imielno 1 lutego w dniu swoich 106 urodzin Leon Kaleta – najstarszy mężczyzna w województwie świętokrzyskim – otrzymał awans na stopień kapitana. Dzień później wizytę w jego domu złożył szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

To dla mnie zaszczyt wręczyć Panu medal Pro Patria. Dziękujemy za Pana służbę i oddanie dla Polski. Dziękujemy za to, że w nigdy nie wahał się Pan ryzykować własnym zdrowiem i życiem, aby walczyć o wolną ojczyznę. – powiedział Jan Józef Kasprzyk.

Szef UdSKiOR odznaczył jubilata medalem „Pro Patria” oraz wręczył pamiątkowy ryngraf.
Kpt. Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 roku. We wrześniu 1939 roku, jako żołnierz 4 Pułku Legionów uczestniczył czynnie w walkach o Kielce. Aresztowany trafił do niewoli rosyjskiej, a później niemieckiej. Po ucieczce wrócił w rodzinne strony i wstąpił do Batalionów Chłopskich, a następnie do Armii Krajowej.

—————————————————————————————–

200 lat dla Leona Kalety!

Artykuł (www.sejmik.kielce.pl)

106. urodziny świętował Leon Kaleta, mieszkaniec Sobowic w gminie Imielno w powiecie jędrzejowskim. Serdeczne życzenia urodzinowe dla najstarszego mężczyzny – mieszkańca województwa świętokrzyskiego przekazali radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Leszek Wawrzyła, Beata Oczkowicz, dyrektor Biura Spraw Obronnych, Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Karol Fijałkowski pełnomocnik marszałka ds. kombatantów i osób represjonowanych. Jubilat został mianowany na stopień kapitana Wojska Polskiego. Uroczystość odbyła się w Szkole Podstawowej w Imielnie.

Leon Kaleta urodził się i mieszka w Sobowicach. W czasie II wojny światowej służył w 4. Pułku Legionów w Kielcach, brał udział m.in. w walkach kampanii wrześniowej. Trafił do niewoli rosyjskiej, później niemieckiej, a po ucieczce i powrocie w rodzinne strony wstąpił do Batalionów Chłopskich, a później do Armii Krajowej.

– Może to nie nasze ostatnie spotkanie – witał gości jubilat. – To dla mnie duży zaszczyt i wyróżnienie, bo właśnie awansowałem i jestem kapitanem, w wyjątkowym stroju, mogę wszystkich przywitać w mundurze, znowu w mundurze… – wzruszył się Leon Kaleta. – Chcę wam powiedzieć, co robić, by dożyć ponad 100 lat. Trzeba się ruszać, chodzić, co dzień spaceruję, pojechać trzeba na rowerku albo przejść piechotą, a nie jak teraz wszyscy samochodem. Nigdy poważnie nie chorowałem, zawsze w ruchu, na wsi, na świeżym powietrzu, przy pracy w gospodarstwie, a gdy przyszła wojna – nocą, w lesie, z Batalionami Chłopskimi. Tak było! – wspominał jubilat.

Życzenia kapitanowi Leonowi Kalecie złożyła Beata Oczkowicz dyrektor Biura Spraw Obronnych, Bezpieczeństwa i Ochrony Informacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. – To dla mnie niezwykłe przeżycie móc uczestniczyć w tej uroczystości. W imieniu marszałka Adama Jarubasa i swoim własnym dziękuję za wszystkie te chwile, które poświęciłeś, walcząc za wolność Polski, a później wychowując swe dzieci, wnuki i prawnuki. Przekazuję słowa wdzięczności za poświęcenie i odwagę. Życzymy wielu lat w zdrowiu z cudowną rodziną – dodała była wiceminister obrony narodowej.

O jubilacie serdecznie wypowiadają się członkowie rodziny. – Dziadziuś jest niezwykłą, ciekawą osobą, bardzo inteligentną, ma wciąż świetną pamięć. Wciąż wszystkim powtarza, jak mamy żyć, żeby być w takiej kondycji jak on – ruszać się, zdrowo odżywiać i uśmiechać. Lubi wracać myślami do czasów wojennych. Od dłuższego czasu mieszka sam i radzi sobie sam bardzo dobrze, a obok mieszka ciocia, która pomaga. Wciąż jest osobą bardzo samodzielną – zaznaczyła wnuczka jubilata.

Podczas uroczystości, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Imielnie, jubilat otrzymał mianowanie na stopień kapitana z rąk płk Damiana Matysiaka z Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej. – Od dziś pan Leon Kaleta to najstarszy kapitan w województwie świętokrzyskim, jeśli nie w Polsce, oczywiście nie podlegający obowiązkowi służby wojskowej. Niezwykłą jest nie tylko jego historia życia i pracy, ale też obecna niesamowita pogoda ducha i kondycja – podkreślił pułkownik Matysiak.

źródło: www.wrota-swietokrzyskie.pl