106. urodziny Julianny Gziut

Niezwykłe urodziny u jednej z najstarszych lublinianek

Artykuł (Dziennik Wschodni)

Dodano: Wczoraj, 18:25

Autor: Grzegorz Rekiel, reda

Nie mam recepty na długowieczność – powiedziała Julianna Gziut, jedna z najstarszych lublinianek. W towarzystwie rodziny i w blasku telewizyjnych kamer, świętowała swoje 106. urodziny.

W piątek w domu młodszej córki pani Julianny na Węglinie zebrała się prawie cała rodzina. Były między innymi jej dzieci, wnuki i prawnuki. Staruszka trochę onieśmielona wyszła do zgromadzonych gości.

– Byłam jedną z ośmiorga rodzeństwa. Tatuś bardzo o nas dbał, choć czasy były ciężkie. Pamiętam nawet I wojnę światową. Bardzo się wtedy bałam – wspominała swoje dziecinne lata, spędzone w Białowodzie, niewielkiej wsi koło Borzechowa.

W Lublinie pani Julianna mieszka od 1946 roku, gdy wyszła za mąż za Leona Gziuta. Pracował jako nauczyciel i zarabiał na utrzymanie domu. Julianna i Leon Gziut doczekali się dwóch córek i syna. Młodsza z córek, pani Teresa, jest lekarzem. – Rodzice strasznie nas zachęcali do nauki. W ogóle wykształcenie było czymś ważnym i w domu dziadków, i w naszym – mówi.

Główną pomysłodawczynią hucznego przyjęcia urodzinowego była Ewa Dados, pełnomocnik prezydenta miasta ds. seniorów. – Niech otacza Panią dobroć i miłość. Życzę dużo zdrowia, nieustającej pogody ducha i bliskości kochających ludzi – napisał Krzysztof Żuk w liście do pani Julianny.

Były też: tort, kwiaty i huczne „dwieście lat” odśpiewane w imieniu mieszkańców Lublina. W prezencie pani Julianna dostała… miód pitny.

– Urodziny to dla mnie ważny dzień, dlatego trochę się zestresowałam. Dziękuję za życzenia i za te prezenty. Cieszę się zwłaszcza z kwiatów, od zawsze je uwielbiam – przyznała.

Życzenia pani Juliannie złożyli też pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

A jaką osobą jest na co dzień jedna z najstarszych lublinianek? – Przede wszystkim bardzo ciepłą. Mama kocha dzieci, z wielką troską opiekowała się wnukami. Przez długi czas była bardzo aktywną osobą, ale kilka lat temu przeszła zawał serca. Wtedy jej stan zdrowia się pogorszył – mówi Maria Zdanowska, córka 106-latki.

——————————————————————————–

Reportaż (TVP Lublin)

MIÓD I ZUPA OWOCOWA RECEPTĄ NA DŁUGOWIECZNOŚĆ

Publikacja: 2 lutego 2018, 16:37

Jest jedną z najstarszych mieszkanek Lublina. Julianna Gziut obchodziła dziś 106 urodziny. Z bliskimi i gośćmi, w tym urzędnikami i dziennikarzami jubilatka dzieliła się wspomnieniami ze swojego życia i receptą na długowieczność. Od dzieciństwa w dobrej formie trzymał ją miód i zupa owocowa. Ważna była praca, kontakt z naturą i rodzina.

Julianna Gziut, z domu Pałka przyszła na świat 2 lutego 1912 roku. Dokładnie dziś kończy 106 lat ! Były życzenia, uwielbiane przez jubilatkę kwiaty, prezenty i gratulacje, m.in. od lubelskich urzędników.
br> Pani Julianna urodziła się we wsi Białowoda, w obecnej gminie Borzechów. Miała siedmioro rodzeństwa. Nie zawsze życie było takie słodkie. Przetrwała wojenne lata. W 1946 roku pani Julianna wyszła za mąż i zamieszkała w Lublinie. Pracowała, zajmowała się domem. Dochowała się syna i dwóch córek, ma ośmioro wnucząt, a wkrótce doczeka się czwartego prawnuka. Pani Julianna wciąż jest w dobrej kondycji. Pogody ducha i poczucia humoru może jej niejeden pozazdrościć.
br> Pasją jubilatki od zawsze był ogród. Ważną rolę w jej życiu zajmowała wiara. Niemal codziennie stosowała dietę, unikała mięsa i tłustych potraw, w jej jadłospisie królowała…zupa owocowa. Sędziwego wieku doczekała wśród najbliższych.
br> W województwie lubelskim żyje ok. 270 osób w wieku stu i więcej lat. W Polsce jest ich blisko 5 tysięcy. Zdecydowaną większość stanowią kobiety.