Zofia Osińska 1911-2018

Odeszła najstarsza bialczanka. Miała 106 lat (WIDEO)

2018-02-02

Zofia Osińska urodziła się 12 maja 1911 r. we wsi Poddudy (obecnie okolice Mińska na Białorusi). W czasie II wojny światowej została wywieziona wraz z rodziną na Syberię, gdzie w obozie dla kobiet pomagała lekarzowi. Do Białej Podlaskiej przyjechała w latach 50.

Najstarsza bialczanka pracowała m.in. w bialskich restauracjach – Podlasiance i Stylowej. Tajemnicę swojej długowieczności upatrywała w ciężkiej pracy i harcie ducha – nie poddawała się przeciwnościom losu. Od przeszło 30 lat była wdową. Opiekowała się nią kuzynka Jadwiga Sucharzewska. Zmarła w spokoju 1 lutego po przeżyciu 106 lat.

Artykuł (www.bialapodlaska.pl)

—————————————-

104. urodziny Zofii Osińskiej (reportaż TVP Lublin)

104 URODZINY ZOFII OSIŃSKIEJ. JEST NAJSTARSZĄ MIESZKANĄ BIAŁEJ P.

Publikacja: 12 maja 2015, 14:46Autor: awe

Pani Zofia Osińska z Białej Podlaskiej obchodzi 104 urodziny. Historia z jej życia starczyłyby na niejeden pełnometrażowy film. Pani Zofia jest obecnie najstraszą mieszkaną Białej Podlaskiej oraz jedną z najstarszych mieszkanek województwa lubelskiego.

Pani Zofia urodziła się w 1911 roku we wsi Podudy, w okolicach Mińska na Białorusi. Przeżyła wiele, między innymi pierwszą i drugą wojnę światową. W pierwszych dniach I wojny sowieci wywieźli panią Zofię i jej rodzinę na Syberię. To właśnie te wydarzenia, zdaniem jej opiekunów przyczyniły się do ogromnej woli przetrwania.

Zofia Osińska jest najstarszą mieszkanką Białej Podlaskiej. Dziś otrzymała od władz miasta życzenia i gratulacje. Według pani Zofii kluczem do długowieczności jest umiejętność czerpania radości z życia, pomimo licznych przeciwności.