Aleksandra Koleśniak 1910-2017

Artykuł (pct24.pl)

W środę 20.09.2017r.o godz. 02:15 roku zmarła najstarsza mieszkanka Gminy Wieleń i Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego. Pani Aleksandra Koleśniak przyszła na świat w 1910 roku. Przeżyła 106 lat i 9 miesięcy. Co roku, od kilku lat delegacja Urzędu Stanu Cywilnego w Wieleniu na czele z Burmistrzem Wielenia uczestniczyła w obchodach kolejnych urodzin mieszkanki Gulcza. 

W imieniu Burmistrza Wielenia mowę pożegnalną wygłosiła Krystyna Heppner – Sekretarz Gminy Wieleń:

Szanowni zebrani!

Spotkaliśmy się, aby pożegnać śp. Aleksandrę Koleśniak – najstarszą mieszkankę Gminy Wieleń i Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

Żadne słowa nie opiszą zacnego życia śp. Aleksandry Koleśniak, choć nigdy nie zabiegała o zaszczyty.

Jestem tutaj, ponieważ w imieniu Burmistrza Wielenia, jak i własnym, chciałabym oddać hołd zmarłej.

Czuję, że wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że życie ś.p. Aleksandry Koleśniak wiodło wyboistą, ciężką drogą pełną niebezpiecznych zakrętów, a nawet śmiertelnych zagrożeń w czasach zawieruchy wojennej i wysiedlenia. Drogą prowadzącą z obwodu tarnopolskiego na Ukrainie do Polski, a ostatecznie tu – do Gulcza.

Każda łza uczyła ją jakiejś prawdy, nawet wtedy kiedy była jeszcze bardzo młoda i została rzucona w świat z trojgiem małych dzieci.

Lata szły niby płynąca woda, a ona ciągle miała nadzieję. Życie śp. Aleksandry Koleśniak jest dowodem na to, że nie zawsze się traci, gdy się zostaje pozbawionym czegoś. Miała wytrwałość i wiarę w siebie, wierzyła, że człowiek jest zdolny do tego, aby żyć przyzwoicie i osiągnęła to.

Czas, który był dany śp. Aleksandrze Koleśniak okazał się nie tylko lekarzem, ale i prawdziwym sędzią jej uczuć. Umiała dostrzegać dobro i w pokorze za nie dziękować, przede wszystkim swojej synowej, otaczającej ją troskliwą opieką aż do końca.

Odeszła spokojnie.

Tak więc „Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem: jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono”. (Pismo Święte, Księga Koheleta 3,1)

Śpij w pokoju.