Pierwszy polski superstulatek

Artykuł (Dziennik Zachodni)

Stanisław Kowalski ze Świdnicy to najstarszy mężczyzna w Polsce. Pan Stanisław skończył 110 lat. Wszystkiego najlepszego!

OLGA KRZYŻYK14 kwietnia

Pan Stanisław Kowalski ma już 110 lat. Wszystkiego najlepszego!
Pan Stanisław Kowalski ma już 110 lat. Wszystkiego najlepszego! Mat. prasowe

Pan Stanisław Kowalski ze Świdnicy to najstarszy mężczyzna w Polsce. Pan Stanisław, we wtorek 14 kwietnia, skończył 110 lat. To pierwszy superstulatek w historii Polski. Do tej pory, ten wiek, osiągały jedynie kobiety. Dołączamy się do życzeń dla najstarszego Polaka. Wszystkiego dobrego i dużo zdrowia!

Urodziny najstarszego Polaka. Pan Stanisław Kowalski ma 110lat!

Pan Stanisław Kowalski ze Świdnicy (województwo dolnośląskie) ukończył 14 kwietnia 2020 roku 110 lat. To pierwszy mężczyzna superstulatek w historii Polski. do tej pory, ten wiek, jedynie osiągały kobiety.

Przypomnijmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego w 2018 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 73,8 lat, natomiast kobiet 81,7 lat.

Statystycznie w Polsce dłużej żyją kobiety. Dlatego, tak niezwykły jest wiek pana Stanisława Kowalskiego ze Świdnicy. To pierwszy superstulatek w Polsce.

Pan Stanisław Kowalski jest:

  • pierwszym mężczyzną superstulatkiem w historii Polski, którego wiek został udokumentowany. Dotychczas, ten wiek w Polsce osiągnęły wyłącznie kobiety,
  • pierwszym superstulatkiem (110+) w historii województwa dolnośląskiego.

Pan Stanisław już w 2018 roku został najstarszym Polakiem. 19 marca 2018 roku, po śmierci 108-letniego Józefa Żurka z Czarnowa (Kujawsko-Pomorskie), pan Stanisław został najstarszym żyjącym mężczyzną w Polsce.

Najstarszy Polak to bardzo wysportowany mężczyzna. Wiek 100 lat nie przeszkodził mu w uprawianiu sportów.

W 2014 roku pan Stanisław zasłynął ustanowieniem rekordu Europy w biegu na 100 metrów w kategorii stulatków. Następnie wielokrotnie jeszcze brał udział w różnych wydarzeniach sportowych, w których m.in. pchał kulą i biegał na 60 metrów.

– Szacownemu Jubilatowi serdecznie gratulujemy tego historycznego osiągnięcia i życzymy zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności oraz radości i uśmiechu na każdy dzień. Niech niezwykła historia pana Stanisława nadal będzie inspirować i motywować nas do dbałości i zdrowie i kondycję – mówi Wacław Jan Kroczek, reprezentant Gerontology Research Group, Światowego Towarzystwa Gerontologicznego, zajmującego się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.