108. urodziny Józefa Woźniaka

Z przyjemnością informuję, że w Święto Niepodległości 11.11.2019 pan Józef Woźniak najstarszy mieszkaniec Województwa Łódzkiego i 4. najstarszy współcześnie żyjący mężczyzna w Polsce ukończył 108 lat. To był ogromny zaszczyt móc osobiście uczestniczyć w spotkaniu z Jubilatem z okazji urodzin i poznać jego Rodzinę. Z wizytą zjawili się również druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz żołnierze z 28 pułku Strzelców Kaniowskich, którego pan Józef jest ostatnim żyjącym członkiem. To jest ogromna radość móc zobaczyć pana Józefa w dobrym zdrowiu i z doskonałą pamięcią, chętnie dzielącego się opowieściami z jego bogatego i długiego życia, śpiewającego piosenki; prawdziwa dusza towarzystwa. Szacownemu Jubilatowi dziękując za spotkanie życzę zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, radości i uśmiechu na każdy dzień w gronie kochających najbliższych. Widząc uśmiech na twarzy pana Józefa, wiem że tak właśnie powinna wyglądać godna i szczęśliwa jesień życia, w otoczeniu miłością i szacunkiem.

Wacław Jan Kroczek

Gerontology Research Group

Artykuł

11 listopada – urodziny najstarszego żołnierza Europy

Autor Grzegorz Nowak

 12 listopada 2019, wtorek, 12:25

11 listopada – urodziny najstarszego żołnierza Europy (zdjęcia)

11 listopada 1911 to dzień urodzin najstarszego żołnierza Polski i Europy, Józefa Woźniaka z Woli Buczkowskiej. Powołany do wojska został w 1932 roku, trafił do 8 pułku piechoty w Lublinie, a po kilku miesiącach rozpoczął służbę w kompanii ciężkich karabinów maszynowych w elitarnej formacji, jaką był Korpus Ochrony Pogranicza. Po przeniesieniu do rezerwy trafił do 28 pułku Strzelców Kaniowskich, z którym to odbył ćwiczenia w roku 1937. W 1939 roku zmobilizowany także do 28 pSK.

Od sześciu lat kontakt z weteranem i jego rodziną utrzymują członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Strzelcy Kaniowscy”. Dzień urodzin Józefa Woźniaka, 11 listopada to nie tylko Święto Niepodległości, ale i Święto Pułkowe 28 pułku Strzelców Kaniowskich. W 108. urodziny weterana odwiedzili przedstawiciele władz i organizacji, rodzina i członkowie SH „Strzelcy Kaniowscy”. Był tort, chwila rozmowy, a także przekazano życzenia dla szacownego jubilata zbierane w ramach ogólnopolskiej akcji przez członków stowarzyszenia.

Odwiedziny w moje urodziny, wszystkim wam dziękuję. I to w takie święto, jakie jest dzisiaj, w Dzień Niepodległości. Dziękuję, wszystkiego najlepszego. Życzę wam zdrowia również.

– nie ukrywał wzruszenia Józef Woźniak, weteran 28 pułku Strzelców Kaniowskich.

Pan Józef przypomniał także kilka piosenek, śpiewanych przez żołnierzy II RP w trakcie służby:

Hej, żołnierze do wsi zawitali
Hej, żołnierze do wsi zawitali
Dziewczętom w serduszka zapukali
Dziewczętom w serduszka zapukali

Już każda się stroi, kombinuje
Już każda się stroi, kombinuje
Jak zdobyć żołnierza kombinuje
Jak zdobyć żołnierza kombinuje

Już każda się stroi dla żołnierza
Już każda się stroi dla żołnierza
Wstążeczki, fartuszki wciąż przymierza
Wstążeczki, fartuszki wciąż przymierza

Oj, co też zrobiły te mundurki
Oj, co też zrobiły te mundurki
Polecą za nami wasze córki
Polecą za nami wasze córki

http://www.laskonline.pl/art1573740548,piekny-jubileusz-108-urodziny-pana-jozefa

Piękny jubileusz – 108 urodziny Pana Józefa

Pan Józef Woźniak mieszkaniec Gminy Buczek, Honorowy Obywatel Gminy Buczek  oraz  najstarszym mieszkańcem Województwa  Łódzkiego – 7 lat starszy niż nasza Niepodległość.

W dniu 11 listopada obchodził swoje 108 urodziny w gonie najbliższej rodziny, ale również nie zabrakło jak co roku przedstawicieli władz Gminy, które reprezentował Przewodniczący Rady Gminy Buczek Andrzej Zieliński oraz przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej z Gminy Buczek.

okazji jubileuszu 108 urodzin jeszcze raz składamy Panu szczere i serdeczne życzenia, długich lat życia przepełnionych zdrowiem i szczęściem, pogody ducha, pomyślności i ludzkiej życzliwości. Życzymy dni pełnych słońca i radości oraz wszystkiego co najpiękniejsze i najważniejsze w życiu.

Źródło: Gmina Buczek