108. urodziny Elżbiety Rogali
Jedna z najstarszych Polek mieszka w Chełmnie. Właśnie skończyła 108 lat
108. urodziny Elżbiety Rogali/fot. Mikołaj Kuras
Pani Ela, bo tak mówią o niej wszyscy współmieszkańcy i opiekunowie, nie lubi przepychu, a urodziny zawsze starała się obchodzić skromnie/fot. Mikołaj Kuras
108. urodziny Elżbiety Rogali/fot. Mikołaj Kuras
108. urodziny Elżbiety Rogali/fot. Mikołaj Kuras
108. urodziny Elżbiety Rogali/fot. Mikołaj Kuras
Pani Ela, bo tak mówią o niej wszyscy współmieszkańcy i opiekunowie, nie lubi przepychu, a urodziny zawsze starała się obchodzić skromnie/fot. Mikołaj Kuras
Skromność i pogoda ducha są sekretem długowieczności Elżbiety Rogali, która obchodziła w poniedziałek w Chełmnie 108. urodziny. Jej córka przyznała, że mama nawet w najtrudniejszych czasach wojny miała zawsze na czarną godzinę schowaną kromkę chleba.
Sejmik honoruje stulatków – rówieśników Niepodległej
Poniedziałkowa uroczystość była dla Elżbiety Rogali wyjątkowa. Siostry szarytki, które prowadzą DPS w Chełmnie, uprzedziły jedną z najstarszych Polek, że oprócz rodziny będzie miała wielu innych gości – ekipy telewizyjne, dziennikarzy, urzędników Kancelarii Prezydenta RP i samorządowców.
Pani Ela, bo tak mówią o niej wszyscy współmieszkańcy i opiekunowie, nie lubi przepychu, a urodziny zawsze starała się obchodzić skromnie. To właśnie skromność, jak i pogoda ducha, która maluje się cały czas na twarzy 108-latki, są jej znakiem rozpoznawczym. Podobnie jak niezwykła dbałość o szczegóły. W jej pokoju wszystko musi być na swoim miejscu, niczego nie wolno przestawiać.
Pani Ela z racji wieku ma problemy ze słuchem i już znacznie gorzej widzi. Dziękowała wszystkim za przybycie. – Bóg zapłać. Serdecznie dziękuję. Jest mi w tym domu bardzo dobrze. Wszyscy się mną wspaniale opiekują – mówiła 108-latka.
– Tata umarł 30 czerwca 1945 roku. Wcześniej był w okresie II wojny światowej w niewoli. Z mamą ślub wzięli w 1937 roku i wtedy zamieszkali w Bydgoszczy. Moja mama zawsze była niezwykle pogodną osobą. Sama wychowała po śmierci taty troje dzieci – mówiła dziennikarzom w Chełmnie córka solenizantki, Lilianna. Dodała, że w jej rodzinie były już wcześnie długowieczne osoby m.in. jej ciocia, która przeżyła 103 lata. – W okresie powojennym nie było sklepów pełnych produktów. Mama umiała wspaniale szyć, robić na drutach sweterki czy rękawiczki. Tym się zajmowała. Była niezwykle zaradna – przyznała córka pani Eli.
Pani Lilianna wspominała, że jej mama zawsze żyła skromnie. W czasie wojny, gdy były same, bywało niezwykle ciężko. Miały jednak woreczek z płótna, w którym był wysuszony chlebek. Pani Ela wtedy mówiła, że „to jest na czarną godzinę”. Wyraźnie wzruszona córka przyznała, że czasy nie były lekkie, ale jej mama wiedziała, iż musi sobie poradzić – dla dzieci. Swoje życie zawodowe pani Rogala związała z bydgoskimi Zakładami Graficznymi im. Komisji Edukacji Narodowej. Tam pracowała od 1956 roku. Kobieta doczekała się trzech wnuków i jednego prawnuka.
Podczas poniedziałkowej uroczystości obecny był Bartosz Koziński z Biura Dialogu i Korespondencji Kancelarii Prezydenta RP, który odczytał list i wręczył upominki od pary prezydenckiej.
„Pani droga życiowa wpisuje się w niemal cały XX wiek. Była pani świadkiem i uczestniczką wielu ważnych, często tragicznych wydarzeń w historii naszego państwa i narodu. II wojna światowa zabrała pani męża. Samotnie wychowała pani troje dzieci będąc aktywną zawodowo. Pomimo niełatwego życia, pozostała pani osobą pogodną, wrażliwą, zawsze spieszącą z pomocą innym” – napisali w liście prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Duda.
Tę dbałość o innych podkreślali wszyscy, którzy pojawili się w poniedziałek w DPS-ie w Chełmnie. O dobrym sercu pani Eli mówiły dziennikarzom siostry prowadzące dom.
„Rozmawiamy z panią Elą o tym, co się współcześnie dzieje. Ona chce być aktywna obywatelsko, chce brać udział w życiu publicznym. Wie, na kogo chce głosować w wyborach. Interesuje się tym. Dużo rozmawiamy o rodzinie” – powiedziała siostra Zofia, która opiekuje się 108-latką.
Dodała, że pani Ela uwielbia lato i spacery w słońcu. Pomimo tego, że musi się już poruszać na wózku, przez lata razem z siostrami przemierzała uliczki Chełmna, bo chciała widzieć, jak miasto się zmienia.
„Ona jest niezwykle energiczna, pogodna i bierze życie tak, jak ono idzie” – wskazała siostra zakonna. „Tylko nie lubi, gdy w jej szafeczce przy łóżku ktoś coś przestawia” – dodała.
Relacja Marcina Dolińskiego
Elżbieta Rogala medal Unitas Durat odebrała we wrześniu ubiegłego roku, fot. Łukasz Piecyk
Elżbieta Rogala, jedna z najstarszych mieszkanek województwa 6 listopada skończy 108 lat. Z tej okazji marszałek Piotr Całbecki odwiedził dziś (4 listopada) jubilatkę w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie i, w imieniu samorządu województwa, przekazał życzenia urodzinowe. Elżbieta Rogala jest jedną z osób, które otrzymały Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w ramach naszej akcji honorowania osób, które swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wciąż kontynuujemy naszą akcję honorowania osób, które ukończyły setny rok, rozpoczętą z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym zapraszamy do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w tym roku skończą setny rok życia, a także osób, powyżej setnego roku życia, a którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.
Elżbieta Rogala urodziła się 3 listopada 1911 roku w Zamościu niedaleko Chojnic w województwie pomorskim, w pierwszych latach życia rodzina przeprowadziła się do Krostkowa w województwie wielkopolskim. W listopadzie 1937 roku pani Elżbieta wyszła za mąż za Franciszka, z którym zamieszkali w Bydgoszczy. W ostatnich latach przed wojną mąż pracował w zieleni miejskiej, a pani Elżbieta zajmowała się domem. Pan Franciszek wzięty do niewoli, pracował jako ogrodnik, powrócił w 1943 roku i krótko po wojnie zmarł. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci (syna i dwóch córek). Pani Elżbieta początkowo po wojnie utrzymywała się z renty po mężu, a od 1956 roku rozpoczęła pracę w bydgoskich Zakładach Graficznych im. Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Jagiellońskiej. Pani Elżbieta doczekała się trzech wnuków i 1 jednego prawnuka.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
108. Urodziny Elżbiety Rogali: najstarszej mieszkanki powiatu
17:33, 04.11.2019
To była niesamowita uroczystość, która wzruszyła wszystkie zebrane osoby oraz sentymentalnie wywołała łzę podziwu w oczach gości. Elżbieta Rogala, najstarsza mieszkanka powiatu chełmińskiego i jedna z najstarszych osób w województwie kujawsko pomorskim, 6 listopada skończy 108 lat. Z tej okazji dzisiaj (4 listopada) jubilatkę w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie odwiedziły władze Województwa oraz Miasta Chełmna, aby przekazać życzenia urodzinowe. Elżbieta Rogala jest jedną z osób, które otrzymały Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano Pomeraniensis w ramach akcji honorowania osób, które swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla Solenizantki list gratulacyjny oraz upominek przekazała Para Prezydencka: Andrzej Duda i Agata Kornhauser Duda. Elżbieta Rogala urodziła się 3 listopada 1911 roku w Zamościu niedaleko Chojnic w województwie pomorskim, w pierwszych latach życia rodzina przeprowadziła się do Krostkowa w województwie wielkopolskim. W listopadzie 1937 roku pani Elżbieta wyszła za mąż za Franciszka, z którym zamieszkali w Bydgoszczy. W ostatnich latach przed wojną mąż pracował w zieleni miejskiej, a pani Elżbieta zajmowała się domem. Pan Franciszek wzięty do niewoli, pracował jako ogrodnik, powrócił w 1943 roku i krótko po wojnie zmarł. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci (syna i dwóch córek). Pani Elżbieta początkowo po wojnie utrzymywała się z renty po mężu, a od 1956 roku rozpoczęła pracę w bydgoskich Zakładach Graficznych im. Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Jagiellońskiej. Pani Elżbieta doczekała się trzech wnuków i 1 jednego prawnuka. Dla Pani Elżbiety, w tak pięknym dniu, składamy najserdeczniejsze życzenia.
108-letnia Elżbieta Rogala uhonorowana medalem Unitas Durat
Elżbieta Rogala, jedna z najstarszych mieszkanek województwa 6 listopada skończy 108 lat. Z tej okazji marszałek Piotr Całbecki odwiedził dziś (4 listopada) jubilatkę w Domu Pomocy Społecznej w Chełmnie i, w imieniu samorządu województwa, przekazał życzenia urodzinowe. Elżbieta Rogala jest jedną z osób, które otrzymały Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w ramach akcji honorowania osób, które swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny, zorganizowanej z okazji ubiegłorocznej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Elżbieta Rogala urodziła się 3 listopada 1911 roku w Zamościu niedaleko Chojnic w województwie pomorskim, w pierwszych latach życia rodzina przeprowadziła się do Krostkowa w województwie wielkopolskim. W listopadzie 1937 roku pani Elżbieta wyszła za mąż za Franciszka, z którym zamieszkali w Bydgoszczy.
W ostatnich latach przed wojną mąż pracował w zieleni miejskiej, a pani Elżbieta zajmowała się domem. Pan Franciszek wzięty do niewoli, pracował jako ogrodnik, powrócił w 1943 roku i krótko po wojnie zmarł. Małżeństwo doczekało się trójki dzieci (syna i dwóch córek).
Pani Elżbieta początkowo po wojnie utrzymywała się z renty po mężu, a od 1956 roku rozpoczęła pracę w bydgoskich Zakładach Graficznych im. Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Jagiellońskiej. Pani Elżbieta doczekała się trzech wnuków i 1 jednego prawnuka.
Urząd Marszałkowski wciąż kontynuuje akcję honorowania osób, które ukończyły setny rok, rozpoczętą z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym UM zaprasza do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które w tym roku skończą setny rok życia, a także osób, powyżej setnego roku życia, a którym do tej pory UM nie wręczył medalu. Kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.