Stulatkowie w Województwie Warmińsko-Mazurskim

http://www.nmketrzyn.pl/2019/05/co-nalezy-sie-100-latkowi/

Co należy się 100-latkowi?

17 maja 2019

100 lat to piękny wiek. Osiągając ten wiek każda osoba otrzyma świadczenie honorowe, które co roku jest wyższe. Jak wygląda sytuacja w naszym regionie i ile obecnie wynosi świadczenie honorowe – informuje Anna Ilukiewicz, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS  województwa warmińsko-mazurskiego

Osobom, które ukończą 100 lat należy się świadczenie honorowe.

Obecnie w warmińsko-mazurskim świadczenia honorowe otrzymuje 60 osób. Na koniec 2018 roku w Polsce było 1,9 tys. stulatków, a w naszym województwie 55. Do końca 2019 r. aż 36 osób z województwa warmińsko-mazurskiego ukończy ten czcigodny wiek. 85% wszystkich osób, które pobierają świadczenia stanowią kobiety. Najstarsza kobieta ma 113 lat i mieszka w Gliwicach, natomiast najstarszy mężczyzna ma 109 lat i pochodzi z Gliwic. Najstarszą kobietą, której oddział ZUS w Olsztynie wypłaca świadczenie honorowe jest 110 letnia mieszkanka Lidzbarka Warmińskiego. Najstarszy mężczyzna zamieszkuje w Ełku i ma 109 lat.

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.

Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 28.02.2018 r. przyznawane świadczenie wynosi 4003,88 zł (brutto)”.

https://www.portel.pl/spoleczenstwo/stulatkom-nalezy-sie-swiadczenie-honorowe/111767

Stulatkom należy się świadczenie honorowe

2019-05-17 11:54

Obecnie w warmińsko-mazurskim świadczenia honorowe otrzymuje 60 osób. Na koniec 2018 roku w Polsce było 1,9 tys. stulatków, a w naszym województwie 55. Do końca 2019 r. aż 36 osób z województwa warmińsko-mazurskiego ukończy ten czcigodny wiek.

85% wszystkich osób, które pobierają świadczenia,stanowią kobiety. Najstarsza kobieta ma 113 lat i mieszka w Gliwicach, natomiast najstarszy mężczyzna ma 109 lat i pochodzi z Gliwic. Najstarsze kobiety (103 lata), którym oddział ZUS w Elblągu wypłaca świadczenia honorowe, to mieszkanki Elbląga i Iławy. Najstarszy mężczyzna zamieszkuje w Elblągu i ma 102 lat. 
     Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę, świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.  Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika złożony w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.
     Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które ukończyły 100 lat. Kwota bazowa dla nowych świadczeniobiorców jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe i dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Dla osób, które ukończyły wiek 100 lat po 28.02.2018 r. przyznawane świadczenie wynosi 4003,88 zł (brutto).