Stulatkowie w Województwie Podlaskim

http://podlasie24.pl//region/region/stulatkom-nalezy-sie-swiadczenie-honorowe-2a2a6.html

Stulatkom należy się świadczenie honorowe
2019-05-16 12:24:29 Artykuł czytany 27 razy

57 stulatków pobiera z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku świadczenie honorowe. Jubilat, który ukończy 100 lat dostaje wsparcie finansowe. Jest ono dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin.

Kwota bazowa to z kolei przeciętne wynagrodzenia, które jest pomniejszone o potrącone składki na ubezpieczenia społeczne. Ta kwota zmienia się zawsze wraz z waloryzacją 1 marca każdego roku. Dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Obecnie przyznaje się je w wysokości 4.003,88 zł brutto. Oddział ZUS w Białymstoku w tym roku przyznał już 8 takich świadczeń, a do końca roku kolejne 20 osób ukończy 100 lat.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na koniec roku w całym kraju wypłacał to świadczenie dla 1,9 tys. osób. W województwie podlaskim w kwietniu bieżącego roku przekazano je  57 mieszkańcom naszego terenu. Najstarsza osoba pobierająca świadczenie dla 100-latka przebywa w województwie śląskim. To kobieta, która ma ukończone 112 lat. Najstarszy mężczyzna natomiast zamieszkuje województwo dolnośląskie i ma ukończone 111 lat. W naszym regionie możemy pochwalić się panią, która ma 107 lat i 7 miesięcy, zaś pan 107 lat i 6 miesięcy.

– Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności  – wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego

– Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia – dodaje Katarzyna Krupicka.

Oprócz ZUS wypłaty dla swoich emerytów i rencistów realizują także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i resortowe zakłady emerytalne: MSW i MON.

źródło: ZUS [ja]

Ten, kto skończył 100 lat otrzymuje z ZUS 4-tysięczne świadczenie honorowe

ANDRZEJ MATYS16 majaZaktualizowano 4 dni temu, 20:33

Jubilat, który ukończy 100 lat dostaje wsparcie finansowe. Jest ono dożywotnie i wypłacane co miesiąc. Oddział ZUS w Białymstoku w tym roku przyznał już 8 takich świadczeń, a do końca roku otrzyma je kolejne 20 osób, które ukończą 100 lat.

REKLAMA

Świadczenie honorowe wypłacane jest w wysokości tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu setnych urodzin. Co to jest kwota bazowa? To przeciętne wynagrodzenia, które jest pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne. Zmienia się ona zawsze (wraz z waloryzacją) 1 marca każdego roku. Dlatego 100-latkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach. Obecnie wynosi ono 4 003,88 zł brutto.

Warto skończyć 100 lat w marcu, bo to oznacza dodatkowe pieniądze

Na koniec zeszłego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał w kraju to świadczenie dla 1,9 tys. osób. Zdecydowana więksszość z nich to kobiety
– W województwie podlaskim w kwietniu tego roku przekazano je 57 mieszkańcom naszego terenu. Najstarsza osoba, która pobiera świadczenie dla 100-latka mieszka w województwie śląskim. To kobieta, która skończyła 112 lat. Najstarszy mężczyzna skończył 111 lat i mieszka na Dolnym Śląsku. Natomiast jako Podlaskie możemy pochwalić się panią, która ma już 107 lat i 7 miesięcy oraz panem, który liczy sobie 107 lat i 6 miesięcy – wylicza wyjaśnia Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jak dodaje rzeczniczka, osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności.
– Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia – dodaje Katarzyna Krupicka.

Dodajmy, że oprócz ZUS, wypłaty dla swoich emerytów i rencistów realizuje także Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego oraz resortowe zakłady emerytalne: MSW i MON.

Wiek i płeć najstarszego 100-latka pobierającego świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat – wypłacone przez ZUS w XII 2018 r:

* województwo śląskie – 112,66 lat (kobieta)
* woj. dolnośląskie – 111,66 lat (mężczyzna)
* woj. lubelskie – 110,32 lat (mężczyzna)
* woj. mazowieckie – 110,91 lat (kobieta)
* woj. pomorskie – 110,82 lat (kobieta)
* woj. opolskie – 110,32 lat (kobieta)
* woj. warmińsko-mazurskie – 109,91 lat (kobieta)
* woj. wielkopolskie – 109,07 lat (kobieta)
* woj. kujawsko-pomorskie – 108,58 lat (kobieta)
* woj. lubuskie – 108,49 lat (kobieta)
* woj. małopolskie – 108,49 lat (kobieta)
* woj. podkarpackie – 108,16 lat (kobieta)
* woj. zachodniopomorskie – 108,07 lat (kobieta)
* woj. świętokrzyskie – 107,99 lat (kobieta)
* woj. podlaskie – 107,41 (kobieta)
* woj. łódzkie – 106,49 lat (kobieta)