Helena Sporniak (s. Gabriela) (1911-2019)

Artykuł (infopodkarpackie.pl)

Zmarła najstarsza mieszkanka Miejsca Piastowego – siostra michalitka Gabriela Sporniak

15 maja 2019 r. zmarła najstarsza mieszkanka Miejsca Piastowego i jednocześnie najstarsza michalitka, s. Gabriela Helena Sporniak. 17 czerwca br. obchodziłaby swoje 108 urodziny.

Urodziła się 17 czerwca 1911 r. w miejscowości Równe. Wśród sióstr michalitek mieszkała ponad 100 lat. Wcześnie straciła rodziców – w wieku 5 lat trafiła do ochronki prowadzonej przez Matkę Annę Kaworek w Miejscu Piastowym. U boku współzałożycielki Zgromadzenia Michalitek przeżyła 20 lat. W zgromadzeniu przez ostatnie lata była jedyną osobą, która ją pamiętała. 

W 1928 r., w wieku 17 lat, Helena wstąpiła do postulatu i otrzymała imię zakonne Gabriela. W 1931 roku przyjęła śluby zakonne. Przed wojną w Skaryszewie prowadziła ochronkę dla dzieci, a w Radomiu do 1949 roku – dom dziecka. W latach 1959-1965 zasiadała w zarządzie zgromadzenia. W 2012 roku Przedszkole Samorządowe w Skaryszewie obrało ją za swoją patronkę. Słynęła z umiejętności wykonywania pięknych haftów, mając sto lat jeszcze haftowała.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Gabrieli Sporniak odbędą się w sobotę (18 maja br.) w Miejscu Piastowym. O godz. 9.45 nastąpi wyprowadzenie Zmarłej z Domu Zakonnego Sióstr Michalitek do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, gdzie o godzinie 10.30 odprawiony zostanie różaniec, a o godz. 11.00 – Msza św.

Rozmowy ze siostrą Gabrielą dwukrotnie publikowaliśmy w „Piastunie” (nr 4/2011 i nr 4/2016). Zachęcamy do ich przeczytania.

Siostry michalitki, 1919 rok, Miejsce Piastowe. Helenka Sporniak w drugim rzędzie dzieci, szósta od lewej. Jej siostra Zosia - w tym samym rzędzie - piąta od lewej. Matka Anna Kaworek w pierwszym rzędzie sióstr czwarta od lewej.

Siostry michalitki, 1919 rok, Miejsce Piastowe. Helenka Sporniak w drugim rzędzie dzieci, szósta od lewej. Jej siostra Zosia – w tym samym rzędzie – piąta od lewej. Matka Anna Kaworek w pierwszym rzędzie sióstr czwarta od lewej.

Artykuł

MIEJSCE PIASTOWE: Zmarła s. Gabriela Sporniak CSSMA

śr, 15 maj 2019  Stanisław Gęsiorski  Radio FARA

W środę, 15 maja 2019 r., po północy w domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Świętego Michała Archanioła w Miejscu Piastowym w wieku 108 lat zmarła s. Gabriela Sporniak CSSMA, najstarsza siostra michalitka.

S. Gabriela Sporniak CSSMA urodziła się w 17 czerwca 1911 r. w Równem, niedaleko Krosna. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Rodziców prawie nie znała. Ojciec został wcielony do wojska i trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na hiszpankę. Dziewczynka wraz siostrą trafiła do ochronki prowadzonej przez panny od ks. Markiewicza, jak nazywano michalitki jeszcze przed zatwierdzeniem zgromadzenia. Przyjęła ją matka Anna Kaworek, współzałożycielka michalitek. W lutym 1928 r. Helena Sporniak została postulantką michalitek. Pierwszą profesję złożyła 29 września 1931 r., a wieczystą 28 września 1934 r., stając się już na zawsze s. Gabrielą.

S. Gabriela była inicjatorką przedszkola w Skaryszewie, które obecnie prowadzone jest przez samorząd, a w 2012 r. otrzymało imię swojej założycielki s. Gabrieli Sporniak CSSMA.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Gabrieli Sporniak CSSMA odbędą się w sobotę, 18 maja, w Miejscu Piastowym. O godz. 9:45 wyprowadzenie trumny z ciałem Zmarłej s. Gabrieli z Domu Zakonnego Sióstr Michalitek do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. Bronisława Markiewicza, tam o godz. 10:30 różaniec za Zmarłą, a o godz. 11:00 Msza Święta.

Wieczny odpoczynek racz jej dać, Panie, a światłość wiekuista niechaj jej świeci.

W Miejscu Piastowym zmarła s. Gabriela Sporniak CSSMA – mówi s. Dawida Ryll CSSMA

śr, 15 Maj 2019  ·  3,2 MB  ·  69

Przemyśl, 15 maja 2019 r.

Więcej o s. Gabrieli TUTAJ.

Artykuł

Zmarła najstarsza michalitka na świecie

MD, AKUNE 15.05.2019, 11:52 |aktualizacja: 12:29

W domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu zmarła w nocy z wtorku na środę siostra Gabriela Sporniak. 17 czerwca skończyłaby 108 lat. Była najstarszą michalitką na świecie i jedną z najstarszych zakonnic w Polsce.

Niemal do końca życia cieszyła się względnie dobrym zdrowiem i samodzielnie się poruszała. – Mnie nic nie potrzeba. Jak mam pracę i modlitwę, to mi wystarczy – mówiła. 

Siostra Gabriela Sporniak była jedyną żyjącą osobą, która poznała współzałożycielkę zgromadzenia Sługę Bożą matkę Annę Kaworek. Ze zgromadzeniem była związana od ponad 100 lat, bowiem w wieku 5 lat trafiła do ochronki prowadzonej przez michalitki. 

Siostra Gabriela Sporniak urodziła się w 17 czerwca 1911 r. w Rogach, niedaleko Krosna. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Rodziców prawie nie znała. Ojciec został wcielony do wojska i trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na siejącą wówczas grozę hiszpankę. Najpierw zajęła się nią ciotka – siostra jej mamy, ale sama miała dziewięcioro dzieci i trudno jej było zająć się kolejnym. I tak, mając 5 lat, Helenka trafiła do ochronki prowadzonej przez panny od ks. Markiewicza, jak nazywano michalitki jeszcze przed zatwierdzeniem zgromadzenia. Przyjęła ją matka Anna Kaworek, współzałożycielka michalitek. 

Dziewczynki mieszkały z siostrami w ubogich chatach, nie miały bowiem jeszcze własnego domu, nieraz też brakowało jedzenia. – Siostry starały się jak mogły, żeby nas wyżywić. Mimo że łatwo nie było, nigdy się nam krzywda nie działa – wspominała s. Gabriela w rozmowie z KAI w 2011 r. z okazji swoich 100. urodzin i 80. rocznicy pierwszej profesji zakonnej. – Mnie nic nie potrzeba. Jak mam pracę i modlitwę, to mi wystarczy – odpowiedziała na pytanie, co chciałaby otrzymać na swój jubileusz.

Dzieci miały także swoje obowiązki. Helenka pilnowała krów, gęsi, kur i kaczek. Gdy była starsza, nauczyła się szyć i haftować, z czego potem zasłynęła w zakonie. Przez wiele lat stworzyła tysiące ornatów, stuł i sztandarów. Jeszcze przed kilkoma laty s. Gabriela, mimo że przekroczyła 100 lat, nadal zajmowała się szyciem. 

W 2012 r., kiedy przypadała setna rocznica śmierci założyciela zgromadzenia bł. ks. Bronisława Markiewicza, siostra Gabriela podjęła postanowienie, że uszyje 100 stuł. Zrealizowała je, a stuły trafiły do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz na misje. 

W lutym 1928 r. Helena Sporniak została postulantką michalitek. Pierwszą profesję złożyła 29 września 1931 r., a wieczystą – 28 września 1934 r., stając się już na zawsze s. Gabrielą. – Życie w zakonie było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nigdy mnie do świata nie ciągnęło. I nie wyobrażam sobie innego życia – mówiła po 80 latach od tamtej chwili. 

Tuż przed wojną s. Gabriela założyła i prowadziła przedszkole w Skaryszewie. Placówka jest obecnie prowadzona przez samorząd, a w 2012 r. otrzymała imię właśnie s. Gabrieli Sporniak. Wykonywała różne funkcje, od prania i sprzątania przez szycie i haftowanie, po kierowanie domem dziecka. W latach 1962-1966 była radną generalną. Nigdy na zadany obowiązek nie narzekała, ani nie prosiła o zmianę. – Tak miało być, to Bóg wyznacza nam miejsce – zwykła mówić. Była optymistką, często się uśmiechała i żartowała, bardzo lubiła przyrodę. 

Artykuł

Na Podkarpaciu zmarła najstarsza michalitka na świecie

Była najstarszą michalitką na świecie i najstarszą mieszkanką Podkarpacia. 15 maja zmarła siostra Gabriela Helena Sporniak. Za miesiąc skończyłaby 108 lat. Przez 88 lat była zakonnicą. Prawie całe życie spędziła w klasztorze w Miejscu Piastowym koło Krosna, gdzie trafiła jako 5-letnia sierotka. – Nigdy nie narzekała, była zawsze uśmiechnięta – wspominają osoby, które zetknęły się z wiecznie pogodą i serdeczną siostrą Gabrielą.

Helena Sporniak 2 lutego 1928 r. w wieku 17 lat wstąpiła do postulatu i otrzymała imię zakonne Gabriela

Helena Sporniak 2 lutego 1928 r. w wieku 17 lat wstąpiła do postulatu i otrzymała imię zakonne Gabriela michalitki.pl /

Historia najstarszej michalitki jest gotowym materiałem na książkę. Był rok 1915. I wojna światowa dopiero nabierała rozpędu. Malutka Helenka miała wówczas 4 latka, kiedy ją i jej siostrę Zuzię dotknął ogromny dramat. Ich mamę dotknęła zaraza i zmarła na hiszpankę, a tata przepadł na froncie. Sierotki trafiły pod opiekę ciotki, ale były u niej zaledwie rok. Opiekunka, mając 9 własnych dzieci, nie podołała w utrzymaniu dodatkowej dwójki maluchów.

– Pójdziecie do ochronki, tam będzie wam lepiej – powiedziała dziewczynkom. Spakowała im kołdrę, poduszkę i odprowadziła do zakonnic w Miejscu Piastowym, gdzie właśnie tworzył się nowy zakon. Sierotki przylgnęły do jednej z sióstr zgromadzenia – Anny Kaworek. Traktowały ją jak mamę. Nie były jednak same, bo przy jej sutannie krzątało się jeszcze 15 innych osieroconych dzieci.

– Byłyśmy traktowane po równo. Było trochę zabawy, nauki i obowiązków. Musiałam karmić kaczki, paść krowy, a w końcu nauczyłam się haftować – opowiadała w licznych wywiadach siostra Gabriela.

Jej siostra Zuzia wybrała inną drogę i uciekła z klasztoru na wieś. – Ty idź, a ja zostaję – powiedziała jej Helena. Mając 16 lat zdecydowała, że zostanie michalitką. Przybrała imię Gabriela i złożyła wieczyste śluby. – Nigdy tego nie żałowałam – podkreślała.

Choć w ostatnich latach dokuczała jej starość i coraz bardziej szwankował słuch, do końca zachowała bystrość umysłu, pamięć oraz pogodę ducha. Każdego dnia – jak opowiadała – jej aniołek budził ją 3.30 rano na modlitwę: za dusze w czyśćcu, ojczyznę i cały świat.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Gabrieli Sporniak odbędą się w sobotę, 18 maja w Miejscu Piastowym. Msza żałobna rozpocznie się o godz. 11.

Artykuł

 2019-05-15

Zmarła s. Gabriela Sporniak – najstarsza michalitka na świecie

W domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu zmarła dziś w nocy s. Gabriela Sporniak. 17 czerwca skończyłaby 108 lat. S. Gabriela była najstarszą michalitką na świecie i jedną z najstarszych zakonnic w Polsce. Niemal do końca życia cieszyła się względnie dobrym zdrowiem i samodzielnie się poruszała. „Mnie nic nie potrzeba. Jak mam pracę i modlitwę, to mi wystarczy” – mówiła.

S. Gabriela Sporniak była jedyną żyjącą osobą, która poznała współzałożycielkę zgromadzenia Sługę Bożą matkę Annę Kaworek. Ze zgromadzeniem była związana od ponad 100 lat, bowiem w wieku 5 lat trafiła do ochronki prowadzonej przez michalitki.

S. Gabriela Sporniak urodziła się w 17 czerwca 1911 r. w Rogach, niedaleko Krosna. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Rodziców prawie nie znała. Ojciec został wcielony do wojska i trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na siejącą wówczas grozę hiszpankę. Najpierw zajęła się nią ciotka – siostra jej mamy, ale sama miała dziewięcioro dzieci i trudno jej było zająć się kolejnym. I tak, mając 5 lat, Helenka trafiła do ochronki prowadzonej przez panny od ks. Markiewicza, jak nazywano michalitki jeszcze przed zatwierdzeniem zgromadzenia. Przyjęła ją matka Anna Kaworek, współzałożycielka michalitek.

Dziewczynki mieszkały z siostrami w ubogich chatach, nie miały bowiem jeszcze własnego domu, nieraz też brakowało jedzenia. „Siostry starały się jak mogły, żeby nas wyżywić. Mimo że łatwo nie było, nigdy się nam krzywda nie działa” – wspominała s. Gabriela w rozmowie z KAI w 2011 r. z okazji swoich 100. urodzin i 80. rocznicy pierwszej profesji zakonnej. „Mnie nic nie potrzeba. Jak mam pracę i modlitwę, to mi wystarczy” – odpowiedziała na pytanie, co chciałaby otrzymać na swój jubileusz.

Dzieci miały także swoje obowiązki. Helenka pilnowała krów, gęsi, kur i kaczek. Gdy była starsza, nauczyła się szyć i haftować, z czego potem zasłynęła w zakonie. Przez wiele lat stworzyła tysiące ornatów, stuł i sztandarów. Jeszcze przed kilkoma laty s. Gabriela, mimo że przekroczyła 100 lat, nadal zajmowała się szyciem.

W 2012 r., kiedy przypadała setna rocznica śmierci założyciela zgromadzenia bł. ks. Bronisława Markiewicza, siostra Gabriela podjęła postanowienie, że uszyje 100 stuł. Zrealizowała je, a stuły trafiły do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz na misje.

W lutym 1928 r. Helena Sporniak została postulantką michalitek. Pierwszą profesję złożyła 29 września 1931 r., a wieczystą – 28 września 1934 r., stając się już na zawsze s. Gabrielą. „Życie w zakonie było dla mnie czymś zupełnie naturalnym. Nigdy mnie do świata nie ciągnęło. I nie wyobrażam sobie innego życia” – mówiła po 80 latach od tamtej chwili.

Tuż przed wojną s. Gabriela założyła i prowadziła przedszkole w Skaryszewie. Placówka jest obecnie prowadzona przez samorząd, a w 2012 r. otrzymała imię właśnie s. Gabrieli Sporniak. Wykonywała różne funkcje, od prania i sprzątania przez szycie i haftowanie, po kierowanie domem dziecka. W latach 1962-1966 była radną generalną. Nigdy na zadany obowiązek nie narzekała, ani nie prosiła o zmianę. „Tak miało być, to Bóg wyznacza nam miejsce” – zwykła mówić. Była optymistką, często się uśmiechała i żartowała, bardzo lubiła przyrodę.

Zmarła s. Gabriela Helena Sporniak, najstarsza mieszkanka Podkarpacia

15 maja, 2019Wiadomości / Miejsce Piastowe

s. Gabriela Helena Sporniak(fot. michalitki.pl)

W wieku 107 lat zmarła s. Gabriela Helena Sporniak, najstarsza mieszkanka Podkarpacia.

W środę 15 maja w wieku 107 lat i w 87 roku profesji zakonnej w domu macierzystym Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym zmarła s. Gabriela Helena Sporniak. 17 czerwca obchodziłaby swoje 108 urodziny.

Helena Sporniak urodziła się 17 czerwca 1911 roku w Równem. Ze Zgromadzeniem związana była od 5 roku życia, kiedy po stracie rodziców została oddana pod opiekę sióstr michalitek w Miejscu Piastowym. Do grona wychowanek przyjęła ją ówczesna przełożona wspólnoty s. Anna Kaworek, obecnie Czcigodna Służebnica Boża. 2 lutego 1928 r. w wieku 17 lat Helena wstąpiła do postulatu i otrzymała imię zakonne Gabriela. W sierpniu tego roku w gronie pierwszych michalitek przeżywała ogromną radość z kościelnego zatwierdzenia Zgromadzenia. W 1931 r., w patronalne święto Zgromadzenia – 29 września, oddała się całkowicie Bogu i Zgromadzeniu poprzez śluby zakonne. 

S. Gabriela Sporniak była najstarszą mieszkanką Podkarpacia, najstarszą michalitką na świecie i jedną z najdłużej żyjących osób w Polsce. Jak informował we wtorek 14 maja Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na Podkarpaciu żyły 84 osoby, które ukończyły 100 lat.

Uroczystości pogrzebowe śp. s. Gabrieli Sporniak odbędą się w sobotę, 18 maja w Miejscu Piastowym. O godz. 9:45 wyprowadzenie z Domu Zakonnego Sióstr Michalitek do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. br. Markiewicza, tam o godz. 10:30 różaniec za Zmarłą, o godz. 11:00 Msza św.

© Zmarła s. Gabriela Helena Sporniak, najstarsza mieszkanka Podkarpacia – terazKrosno.pl 
Źródło: https://www.terazkrosno.pl/wiadomosci/8023-zmarla-s-gabriela-helena-sporniak-najstarsza-mieszkanka-podkarpacia

Najstarsza michalitka na świecie kończy dzisiaj 106 lat

Michał ArchaniołKS. ROMAN TOMASZCZUK /FOTO GOSC

Siostra Gabriela Sporniak ze Zgromadzenia Sióstr Św. Michała Archanioła kończy dzisiaj 106 lat. Jubilatka cieszy się dobrym zdrowiem, samodzielnie się porusza i większość czasu spędza w kaplicy.

Obecnie mieszka w domu macierzystym michalitek w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. S. Gabriela jest jedyną żyjącą osobą, która poznała współzałożycielkę zgromadzenia Sługę Bożą matkę Annę Kaworek. Co więcej, ze zgromadzeniem jest związana od ponad 100 lat.

– Siostra Gabriela jest w kondycji stosownej do swojego wieku, ale cały czas chodzi. Większość czasu spędza w kaplicy, praktycznie od rana do wieczora otacza świat modlitwą. Pewnym problemem jest jej słabszy słuch – mówi s. Natanaela Bednarczyk, przełożona generalna zgromadzenia. 

– Jest zatopiona w Bogu, czuje się zrealizowana, potrafi być wdzięczna za wszystko, co ją spotyka. Mówi nawet, ze jak coś boli, to ona to przyjmuje. Dla nas jest błogosławieństwem i darem – dodaje.

S. Gabriela Sporniak urodziła się w 17 czerwca 1911 r. w Rogach, niedaleko Krosna. Na chrzcie otrzymała imię Helena. Rodziców prawie nie znała. Ojciec został wcielony do wojska i trafił do niewoli rosyjskiej, a matka zmarła na siejącą wówczas grozę hiszpankę. Najpierw zajęła się nią ciotka – siostra jej mamy, ale sama miała dziewięcioro dzieci i trudno jej było zająć się kolejnym. I tak, mając 5 lat, Helenka trafiła do ochronki prowadzonej przez panny od ks. Markiewicza, jak nazywano michalitki jeszcze przed zatwierdzeniem zgromadzenia. Przyjęła ją matka Anna Kaworek, współzałożycielka michalitek. 

Dziewczynki mieszkały z siostrami w ubogich chatach, nie miały bowiem jeszcze własnego domu, nieraz też brakowało jedzenia. Dzieci miały także swoje obowiązki. Helenka pilnowała krów, gęsi, kur i kaczek. Gdy była starsza, nauczyła się szyć i haftować, z czego potem zasłynęła w zakonie. Przez wiele lat stworzyła tysiące ornatów, stuł i sztandarów. Jeszcze przed kilkoma laty s. Gabriela, mimo że przekroczyła 100 lat, nadal zajmowała się szyciem. 

W 2012 r., kiedy przypadała setna rocznica śmierci założyciela zgromadzenia bł. ks. Bronisława Markiewicza, siostra Gabriela podjęła postanowienie, że uszyje 100 stuł. Zrealizowała je, a stuły trafiły do Sanktuarium św. Michała Archanioła i bł. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym oraz na misje.

W lutym 1928 r. Helena Sporniak została postulantką michalitek. Pierwszą profesję złożyła 29 września 1931 r., a wieczystą – 28 września 1934 r., stając się już na zawsze s. Gabrielą.