Najstarsza mieszkanka Województwa Małopolskiego

Informuję, że najstarszą żyjącą mieszkanką Województwa Małopolskiego jest pani Elżbieta Wierzbińska ur. 25.09.1910, mieszkanka miasta Zakopane, która w ubiegłym roku ukończyła 108 lat.

Jak czytamy w artykule opublikowanym w 2010 roku z okazji jej 100. urodzin, pani Elżbieta kocha teatr, muzykę, śpiew, haft i krawiectwo. To ostatnie zamiłowanie odziedziczyła po tacie. Jej ojciec Jan Kowalski był cenionym krawcem, restauratorem, który przy Krupówkach prowadził słynną restaurację „Empire” (dziś góralska „Bacówka”). Zakładał Park Miejski w Zakopanem. W trakcie II wojny światowej przeszedł przez obóz koncentracyjny Auschwitz. Miał nr 99. Stulatka urodziła się w Zakopanem i tu mieszka „od zawsze”. Przejściowo mieszkała razem z mężem w miejscowości Izdebnik, ponieważ został kierownikiem fabryki wódek, ale po wojnie szybko wrócili do Zakopanego. Pani Elżbieta śpiewała w Morskim Oku jako solistka chóru Echo Tatrzańskie. Wg pani Elżbiety nie ma specjalnej recepty na długowieczność. Może uśmiech, dobry humor, ruchliwy tryb życia. I wycieczki w góry. W Tatry.

Elżbieta Wierzbińska została najstarszą mieszkanką Małopolski po śmierci 110-letniej Marii Roszak (siostry Cecylii), dominikanki z Klasztoru „na Gródku”, uhonoranej Medalem „Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata” za bohaterską postawę i uratowanie życia kilkunastu dzieci podczas II Wojny Światowej.