Emilia Brączyk (1910-2019)

ZkoRqMTbw

Z przykrością przyjąłem informację o śmierci pani Emilii Brączyk (1910-2019) drugiej najstarszej mieszkanki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jednej z najstarszych Polek, która odeszła w wieku 108 lat i 6 miesięcy. Pani Emilia urodziła się 25.08.1910 w Danii; była prawdziwą ambasadorką dwóch narodów. Choć od 1925 roku mieszkała w Polsce, na Pomorzu, nigdy nie zapomniała języka duńskiego. Znała również język niemiecki. W 1932 roku wyszła za mąż za Antoniego. Państwo Brączyk mieli jedną córkę, Teresę, która zmarła w 2010 roku. W trakcie okupacji rodzinę przesiedlono do Krakowa, tam Emilia Brączyk bohatersko wspierała polskie państwo podziemne. Po wojnie powróciła na Pomorze; prowadziła gospodarstwo w Małych Radowiskach w powiecie wąbrzeskim. Po śmierci męża zamieszkała z córką w Bydgoszczy. W 2017 roku przeprowadziła się do bratanicy Marii do Torunia.

W październiku 2018 roku miałem honor odwiedzin u pani Emilii. Kilka dni później, Emilia Brączyk została uhonorowana medalem marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, będąc najstarszą stulatką regionu uhonorowaną tym odznaczeniem.

Składam najszczersze kondolencje Rodzinie, a szczególnie pani Marii Ludwikowskiej, bratanicy, która opiekowała się panią Emilią i była jej aniołem stróżem.