108 lat to tylko chwila. Rozmowa z Honoratą Dziechciarz

Reportaż Telpol INFO

108 lat to tylko chwila. Rozmowa z Honoratą Dziechciarz

16 marca 1911 roku w Dąbrowie Górniczej przychodzi na świat Honorata Gass. Jej rodzicami są Magdalena i Antoni. Mama Honoraty umiera bardzo szybko, dziewczynka i jej siostra Magdalena pamiętają mglisty i niewyraźny obraz matki…

Szczególne podziękowania za zaangażowanie podczas realizacji programu kierujemy do Pani Lidii Jasińskiej, Lucyny Stępniewskiej oraz Państwa Więcławków, którzy od lat pomagają Pani Honoracie. Dzięki Nim mogliśmy odkryć fascynującą historię Jej życia.

16 marca przypadają 108 urodziny Pani Honoraty. Już dzisiaj zachęcamy Was do składania życzeń za pośrednictwem kartek pocztowych, które przekażemy Jubilatce w dniu urodzin. 

Prosimy o przesyłanie życzeń na adres:
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej UM w Dąbrowie Górniczej, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza z dopiskiem „Życzenia urodzinowe dla Honoraty Dziechciarz”.

Artykuł (www.dabrowa-gornicza.pl)

27 lutego 2019

108 NIEZWYKŁYCH LAT

16 marca 2019 roku przypadają 108 urodziny pani Honoraty. To najstarsza mieszkanka miasta. Ofiarujmy jej wiele ciepłych słów, radości i szczęścia. Już dziś zachęcamy wszystkich do składania życzeń za pośrednictwem kartek pocztowych. W dniu urodzin, przekaże je prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak, który osobiście złoży pani Honoracie życzenia.

***

Rok 1911. Zwodowano Titanica, Maria Skłodowska – Curie otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii, zaś papież Pius X zreformował brewiarz. Tego samego roku Las Vegas uzyskało prawa miejskie, a Jerzy V został koronowany w Opactwie Westminsterskim. Za 5 lat Dąbrowa Górnicza stanie się miastem.

I właśnie tu, u nas, w Dąbrowie Górniczej, 16 marca 1911 roku przy ul. Miejskiej, usytuowanej w pobliżu Huty Bankowej przychodzi na świat Honorata Gass. Jej rodzicami są Magdalena i Antoni. Matka umiera bardzo wcześnie, osierocając Honoratę i jej siostrę Magdalenę. Dziewczynki jej nie pamiętają. Ojciec, maszynista lokomotywy parowej w Hucie Bankowej żeni się powtórnie. Nowa żona zajmuje się jednak swoimi dziećmi. – Macocha nie była dobrą kobietą – wspomina pani Honorata.

Jako młoda dziewczyna opiekuje się dziećmi w rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej pracuje u niemieckiego bauera w gospodarstwie rolnym.

– Jako „miastowa” panna nie miałam pojęcia o pracy na wsi, doglądaniu zwierząt, dojeniu krów, było mi bardzo ciężko, często też „obrywałam” od żony gospodarza. Jako, że nie nadawałam się do tej pracy – przenieśli mnie do fabryki zbrojeniowej – wspomina.

Po wojnie pani Honorata wraca do Dąbrowy Górniczej. W 1946 roku wychodzi za mąż za górnika, Jana Dziechciarza i przeżywa z nim w małżeństwie ponad 30 lat. Nie mają dzieci. Mąż zmarł w 1980 roku. W 1981 roku wychodzi drugi raz za mąż za kuzyna pierwszego męża, Mieczysława Dziechciarza, również górnika. Małżeństwo trwa jednak tylko rok, w 1982 roku ponownie zostaje wdową.

Mając 103 lata przewraca się i łamie kość biodrową. Lekarze decydują się na operację wszczepienia endoprotezy, tylko dlatego, że wyniki badań są zaskakująco dobre, a gęstość kości odpowiada osobie 60. letniej. Po dwóch tygodniach opuszcza szpital i powraca do pełnej sprawności.

Pani Honorata nie posiada najbliższej rodziny. Opiekuje się nią dalekie kuzynostwo, pielęgniarka środowiskowa, może liczyć także na pomoc uczynnych sąsiadów. To im należą się szczególne podziękowania – państwu Teresie i Wiesławowi Więcławkom, za codzienne doglądanie i zakupy. Drugą wspierającą sąsiadką jest pani Lidia Jasińska.

Jeszcze parę lat temu pani Honorata była energiczna i dziarska, dzisiaj porusza się przy pomocy laseczki i nie wychodzi już z domu. Wciąż chętnie spaceruje po mieszkaniu i balkonie. Wiele uśmiecha się i na bieżąco śledzi wydarzenia w Polsce i na świecie.

108 niełatwych lat życia to ogromny bagaż doświadczeń – pomimo to Pani Honorata jest bardzo pogodną osobą, cieszy się, gdy wokół niej coś się dzieje i odwiedzają ją ludzie. Jako wspaniała gospodyni gości wszystkich bardzo serdecznie. Uważa, że należy niewiele jeść i dużo się modlić. Żartuje, że Pan Bóg o niej chyba zapomniał…

16 marca przypadają 108 urodziny Pani Honoraty. To najstarsza mieszkanka miasta. Życzymy jej wszystkiego dobrego, zdrowia, energii, małych codziennych przyjemności.

Wspólnie z dziennikarzami Telewizji Kablowej Telpol prosimy wszystkich mieszkańców miasta, wszystkich zainteresowanych o przesłanie jubilatce życzeń urodzinowych. Pani Honorata będzie pewnie zadziwiona i zaskoczona, liczymy także, że szczęśliwa i radosna. Już dzisiaj zachęcamy wszystkich do składania życzeń za pośrednictwem kartek pocztowych. W dniu urodzin, przekaże je prezydent Dąbrowy Górniczej, Marcin Bazylak, który osobiście złoży pani Honoracie serdeczne życzenia.
P.S. Jesteśmy umówieni z panią Honoratą na świętowanie jej kolejnych urodzin. Obiecała nam to.

Lucyna Stępniewska/Tomasz Burek

Prosimy o przesyłanie lub podanie kartek do 15 marca na adres:
Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej
Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej
ul. Graniczna 21
41-300 Dąbrowa Górnicza
z dopiskiem „Życzenia urodzinowe Honoraty Dziechciarz”.
Kartki i laurki można pozostawić także w Miejskim Centrum Informacji w Centrum Handlowym „Pogoria”.