Zmarła siostra Józefa Słupiańska – bohaterka Powstania Warszawskiego. Miała 106 lat
dzisiaj, 15:43Polska
Zmarła Józefa Słupiańska – podczas Powstania Warszawskiego pielęgniarka w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Miała106 lat, była zakonnicą Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (sióstr szarytek).
Informację o jej śmierci podało w czwartek Muzeum Powstania Warszawskiego. „Na kilkanaście dni przed 107. urodzinami zmarła siostra Józefa Słupiańska – podczas Powstania Warszawskiego pielęgniarka w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Po wojnie kontynuowała pracę w szpitalach. Opiekowała się upośledzonymi dziećmi, kalekami i sierotami wojennymi” – podało MPW na Twitterze.
MuzeumPowstania1944
✔@1944pl
Smutna informacja: na kilkanaście dni przed 107. urodzinami zmarła siostra Józefa Słupiańska – podczas Powstania Warszawskiego pielęgniarka w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Po wojnie kontynuowała pracę w szpitalach. Opiekowała się upośledzonymi dziećmi, kalekami i sierotami wojennym
Zakonnica w 2003 r. otrzymała Medal im. Florence Nightingale – najwyższe odznaczenie Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża. W ubiegłym roku Słupiańską jako bohaterkę powstania 1944 r. uhonorował także prezydent Andrzej Duda, przyznając jej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Józefa Słupiańska urodziła się 12 marca 1912 r. w Wieluniu. Po ukończeniu tam Szkoły Handlowej Polskiej Macierzy Szkolnej i kursów PCK oraz Kursu Obrony Przeciwgazowej zgłosiła się do zgromadzenia sióstr szarytek, do którego została przyjęta w 1934 r.
Pracowała jako pielęgniarka podczas powstania
W czasie okupacji i podczas Powstania Warszawskiego służyła jako pielęgniarka w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie.
– Cały czas byłam z chorymi. Pielęgnacja i te ciągłe bombardowania. Jednej nocy bombardowanie izby przyjęć było. Tam siostra zginęła tego wieczoru. I to właściwie było ciągle jednakowo, ciągle jednakowo. Moje przeżycia to ten strach ciągły. Jak się Niemca zobaczyło w tych buciorach wysokich, to wszystko było takie wielkie, wysokie… Strach był ciągle. Żyło się w ciągłym strachu – mówiła w 2015 r. w wywiadzie dla archiwum Muzeum Powstania Warszawskiego.
– Czy powstanie było potrzebne? Każdy chciał iść i bronić. Gdybym była świecką osobą, to bym na pewno tam była, bo przecież mnie w tym kierunku uczyli. To byłabym tam. A ze względu na to, że byłam zakonnicą, to musiałam robić to, co powinnam robić. Na pewno bym była w powstaniu – zaznaczyła.
– Panu Bogu dziękuję, że nie zmarnowałam mojego życia (…). Panu Bogu jestem wdzięczna za powołanie, za to, że mogłam przy chorych pracować – dodała.
Po krótkiej przerwie z przyjemnością ogłaszamy ponowne uruchomienie naszej strony internetowej – NajstarsiPolacy.pl! Chcemy tworzyć i na bieżąco aktualizować zestawienia, które przedstawiają najbardziej wartościowe informacje dotyczące polskich stulatków.
Poszukujemy osób chętnych do współpracy przy aktualizacji treści na stronie. Jeśli jesteś pasjonatem, to ta propozycja jest właśnie dla Ciebie!
Razem możemy uczynić naszą stronę jeszcze bardziej fascynującą i pełną życia! Czekamy na Wasze zgłoszenia!
Jeśli chcesz dołączyć do nas i tworzyć ciekawe treści na stronie NajstarsiPolacy.pl, skontaktuj się z nami i prześlij nam wiadomość.