Prezydent Andrzej Duda odwiedził najstarszą krakowiankę, mającą 108 lat Wandę Szajowską

Artykuł (Gazeta Krakowska)

Kraków. Prezydent Andrzej Duda odwiedził najstarszą krakowiankę, mającą 108 lat Wandę Szajowską

Piotr Tymczak

27 stycznia 2019 AKTUALIZACJA: 27 stycznia 2019 19:57

©Fot. Stanisław MalikPrezydent Andrzej Duda odwiedził Panią Wandę Szajowską, najstarszą mieszkankę Krakowa, która ma 108 lat.Prezydent Andrzej Duda najstarszą krakowiankę odwiedził dwa tygodnie przed jej urodzinami. Niedługo Pani Wanda Szajowska skończy 108 lat. 

Pani Wanda Szajowska urodziła we Lwowie w lutym 1911 r. Po wojnie przeprowadziła się do Krakowa i tu skończyła studia – historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. 

Prezydent Andrzej Duda na powitanie wręczył pani Wandzie bukiet biało-czerwonych kwiatów i kilka upominków, m.in. apaszkę i broszkę. – Później prezydent słuchał, jak Pani Wanda pięknie gra na swoim lwowskim fortepianie. Następnie przez ponad godzinę słuchał opowieści Pani Wandy, jak się żyło we Lwowie z dwoma wojnami światowymi włącznie i rzecz jasna w Krakowie od 1945 roku – opowiada Maciej Krzyżanowski, krakowski adwokat, który Panią Wandę poznał w listopadzie podczas odwiedzania mieszkańców przed wyborami do Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec.

– Postanowiłem, że najlepszym prezentem dla Pani Wandy w 100-lecie odzyskania Niepodległości będą odwiedziny prezydenta RP Andrzeja Dudy. Pani Wanda mówiła, że nie miała okazji spotkać z marszałkiem Józefem Piłsudskim, prezydentem Ignacym Mościckim, ale była szczęśliwa, że spotkała się z obecnym prezydentem – dodaje Maciej Krzyżanowski.

Artykuł (Wirtualna Polska)

Prezydent Duda spotkał się z panią Wandą. Wyjątkowe zdjęcie

Prezydent opublikował na Twitterze wyjątkowe zdjęcie. Głowa państwa ma za sobą niecodzienne spotkanie w rodzinnych stronach…

Andrzej Duda z panią Wandą (Twitter, Fot: Andrzej Duda)

„Dziś zupełnie wyjątkowe spotkanie. Pani Wanda Szajowska urodziła się we Lwowie w lutym 1911 r. Jest najstarszą mieszkanką Krakowa i Małopolski. Pytana o przepis na długowieczność opowiada o dancingach i walcu bostońskim…” – napisał Andrzej Duda na Twitterze z uśmiechniętą emotikonką i zamieszczając zdjęcie z panią Wandą.

Andrzej Duda@AndrzejDuda

Dziś zupełnie wyjątkowe spotkanie. Pani Wanda Szajowska urodziła się we Lwowie w lutym 1911 r. Jest najstarszą mieszkanką Krakowa i Małopolski. Pytana o przepis na długowieczność opowiada o dancingach i walcu bostońskim… 

2 711

14:40 – 26 sty 2019

Pani Wanda ukończyła we Lwowie konserwatorium z fortepianu i śpiewu oraz kursy administracyjno-handlowe; w Krakowie mieszka od 1945 roku i tu uczyła się m.in. historii sztuki.

W 2011 r. pani Wanda Szajowska obchodziła setną rocznicę urodzin. Jak sama opowiada, do dziś grywa na fortepianie.