106. urodziny Heleny Zaranek

Artykuł (Gazeta Pomorska)

PANI HELENA ZARANEK Z KRUSZWICY SKOŃCZYŁA DZIŚ 106 LAT!

Pani Helena Zaranek z Kruszwicy skończyła dziś 106 lat. Na imprezie urodzinowej była z nią córka Maria, jej znajomi oraz „Gazeta Pomorska”. Najbliższa rodzina przyjedzie do niej w niedzielę.

Helena Zaranek (z domu Łyczek) pochodzi z Kielecczyzny. Urodziła się 23 marca 1912 roku w Sierosławicach (gmina Końskie). Mieszkała tu aż do wojny. W 1940 roku trafiła na roboty do Niemiec. Pracowała niedaleko Hamburga. 

Na robotach w Niemczech poznała swojego przyszłego męża Szczepana. Ślub wzięli zaraz po zakończeniu wojny, jeszcze w Niemczech, w obozie przejściowym. 

Większość życia spędziła w Konarach (gmina Dąbrowa Biskupia), gdzie wspólnie z mężem wybudowała dom.

Jej mąż zmarł w wieku 85 lat. 7 lat temu opuściła swoje gospodarstwo w Konarach i przeprowadziła się do Kruszwicy. Mieszka u swojej córki Marii. Ma wnuczkę Alicję i prawnuczka Kacpra. 

Jaki jest jej sposób na długowieczność? – Nie stękać, nie kwękać, nie narzekać – wymienia pani Helena. Ma też sprawdzoną dietę. – Jem wszystko, ale po trochu – podkreśla. 

Jej słowa potwierdza Maria Domańska, córka, u której pani Helena mieszka. – Nigdy się nie przejadała i nie przejada do dziś. Zawsze je tyle, ile jej organizm potrzebuje. Nie przypominam sobie, by kiedykolwiek mówiła, że ma ochotę na jakiś smakołyk – opowiada.