Historyczny jubileusz 110. urodzin siostry Cecylii

W dniu dzisiejszym, 25. marca 2018 roku, 110 lat ukończyła Maria Roszak (s. Cecylia) z klasztoru dominikanek na Gródku w Krakowie.

Maria Roszak urodziła się 25 marca 1908 roku w Kiełczewie w Wielkopolsce. Skończyła Państwową Szkołę Handlową i Przemysłową Żeńską w Poznaniu. W 1929 roku, w wieku 21 lat, wstąpiła do dominikanek klauzurowych w Krakowie przyjmując imię Cecylia. W 1931 złożyła pierwsze śluby zakonne a w 1934 wieczyste. W 1938 wyjechała do Kolonii Wileńskiej koło Wilna gdzie siostry dominikanki założyły nowy klasztor. W czasie niemieckiej okupacji Wileńszczyzny, siostry zakonne uratowały życie kilkunastoosobowej grupy Żydów. Po 1945 roku powróciła do Krakowa. W ciągu blisko 90 lat życia zakonnego, siostra Cecylia była kilka razy przeoryszą krakowskiego klasztoru. W 2009 roku, za bohaterską postawę podczas Holocaustu została uhonorowana Medalem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata przez instytut Yad Vashem.

Maria Roszak (siostra Cecylia) jest pierwszą osobą, która ukończyła 110 lat życia we współczesnej historii Województwa Małopolskiego. Wcześniej, trzy Małopolanki, Pani Helena Zembala (1905-2014) z miejscowości Młoszowa (gm. Trzebinia), pani Marianna Marcińska (1906-2015) z miejscowości Wielmoża (gm. Sułoszowa) oraz pani Maria Stanczykiewicz (1907-2016) z Tarnowa osiągnęły 109 lat życia. Jest ponadto trzecią najstarszą żyjącą zakonnicą na świecie obok 114-letniej Lucile Randon (s. Andre) z Francji i 110-letniej s. Victorii de la Cruz z Japonii (ur. w Hiszpanii). Siostra Cecylia jest również najstarszą żyjącą Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata i trzecią najstarszą żyjącą Polką obok 111-letniej Tekli Juniewicz z Gliwic i 111-letniej Czesławy Łasiewicz z Moniek.

Z wyrazami najwyższego szacunku i podziwu dla jej wybitnej biografii, składamy Matce Cecylii najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności.

Wacław Jan Kroczek

Gerontology Research Group

*********************************************************

Artykuł

KRAKÓW: SIOSTRA CECYLIA ROSZAK SKOŃCZYŁA 110 LAT

110 lat skończyła w niedzielę siostra Cecylia Roszak z krakowskiego klasztoru dominikanek klauzurowych na Gródku. Prawdopodobnie jest ona najstarszą zakonnicą na świecie. Siostra nie opuszcza już swojej celi, ale wciąż zachowuje świadomość.

Z okazji urodzin w niedzielę zakonnicę odwiedzi metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski. „To piękna postać. Z powodu podeszłego wieku nie wstaje już z łóżka, ale jest świadoma, cierpiąca” – powiedziała jedna z dominikanek z klasztoru na Gródku.

Jak podaje strona internetowa zakonu dominikanów, siostra Cecylia przyszła na świat 25 marca 1908 roku w Kiełczewie w Wielkopolsce. Skończyła Państwową Szkołę Handlową i Przemysłową Żeńską w Poznaniu. Miała 21 lat, gdy wstąpiła do dominikanek klauzurowych w Krakowie „Na Gródku”, jak popularnie nazywa się klasztor położony przy ul. Mikołajskiej.

Pierwsze śluby zakonne złożyła 7 lutego 1931 roku, a trzy lata później – wieczyste. W 1938 r. siostra wraz z grupą mniszek wyjechała do Kolonii Wileńskiej k. Wilna, gdzie dominikanki chciały założyć nowy klasztor.

Według informacji podawanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, w czasie niemieckiej okupacji Cecylia Roszak wraz z innymi siostrami z tego zakonu pomagała w ukrywaniu kilkunastoosobowej grupy Żydów, których przyjęła do wieleńskiego klasztoru przeorysza, siostra Bertranda. Wśród ukrywanych byli m.in. późniejsi działacze ruchu oporu w getcie wileńskim i warszawskim. 

Odznaczona została za to tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Po wojnie dominikanki musiały opuścić wieleński klasztor; siostra Cecylia wróciła do Krakowa. Podczas blisko 90-letniego pobytu w zakonie siostra Cecylia Roszak była furtianką, organistką i kantorką. Była też kilka razy przeoryszą krakowskiego klasztoru.