Marianna Gocoł, 106. urodziny

Marianna Gocoł z Sędziejowic ma 106 lat i do lekarza nie chodzi

Agata Kowalczyk

16 grudnia 2017 AKTUALIZACJA: 16 grudnia 2017 15:06

Pierwszy raz była u lekarza, gdy skończyła 100 lat, najbardziej lubi jeść kiełbasę. W sobotę 16 grudnia Marianna Gocoł z Sędziejowic w gminie Chmielnik obchodziła 106 urodziny.

Mama na nic konkretnego nie choruje, nie bierze żadnych leków, ciśnienie ma idealne. Chodzi bez laski. Sama się ubiera. Szwankuje jej słuch, ale od niedawna – mówi syn Andrzej Gocoł.

-Pierwszy raz była u lekarza, gdy skończyła 100 lat, ale nie dla tego, że się źle czuła. Potrzebne były badania, żeby mogła otrzymać pierwszą grupę inwalidzką. Je wszystko, to co my. – Najbardziej lubi kiełbasę, każdą, i zwyczajną i szynkową. Ale dawnej tak się nie jadło. Ziemniaki w łupinach, chleb z wodą i cukrem jadało się na co dzień a rosół i kura były tylko w niedziele. Lepiej zaczęło się nam powodzić, gdy tata zaczął pracować w Kopalniach Minerałów w Kielcach. Pani Marianna urodziła się w Sędziejowicach, tutaj skończyła szkołę podstawową. Na kilka lat wyjechała do Warszawy, do rodziny i tam pracowała w cukierni, ale wróciła do rodzinnej wsi. Tutaj poznała męża. Urodziła 3 dzieci, ma 8 wnuków, 19 prawnuków i 8 praprawnuków. – Po wyjściu za mąż całe życie pracowałam w polu, często nie było czasu, żeby coś zjeść – przyznaje. – A lubię wszystko mięso, mleko słodkie a i kielicha się wypije od czasu do czasu – mówi jubilatka. -Babcia to jajcara, lubi czasem przygadać złośliwie ale potem obróci wszystko w żart, żeby nikomu przykro nie było – dodaje wnuczek, Zbigniew Gocoł. – Babcia wychowała jeszcze moje dzieci, które mają teraz 12 i 17 lat. Po 90 była jeszcze bardzo sprawna. Pani Marianna miała 8 rodzeństwa i wszyscy byli długowieczni. – Każdy żył ponad 90 lat, ale do setki nikt nie doszedł – mówi najstarszy wnuczek, Leonard Pawlikowski. W sobotę jubilatkę odwiedzili z kwiatami wojewoda świętokrzyska, Agata Wojtyszek i burmistrz Chmielnika, Paweł Wójcik. Pani Marianna to jedna z najstarszych mieszkanek regionu świętokrzyskiego. 

Czytaj więcej: http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/wiadomosci/powiat-kielecki/a/marianna-gocol-z-sedziejowic-ma-106-lat-i-do-lekarza-nie-chodzi,12773868/

Artykuł (Radio Kielce)

Artykuł (TVP Kielce)