Leonarda Ratkiewicz, 109. urodziny

Najstarsza Opolanka świętowała 109. urodziny

Napisane przez  Michał Pietrzak

  • Cz, 19 Paź 2017 10:12

Sto lat nie wypadało zaśpiewać, trzeba było dwieście. Urodziny obchodziła najstarsza mieszkanka Opolszczyzny. Przez skromność Pani Leonardy, tortu urodzinowego nie było, ale znalazłoby się na nim aż 109 świeczek.

Solenizantka od pięciu lat przebywa w Domu Pomocy Społecznej Anna w Krapkowicach. – Na nią mówimy w skrócie i ciepło Lonia. Jest to osoba o takiej bardzo głębokiej wrażliwości. Pomimo swojego pięknego wieku, pomimo tego, że pani Lonia jakby nie ma możliwości patrzenia na świat, to odbiera go w sposób inny i przy tym jest bardzo samodzielna – mówi Dorota Dobiecka, dyrektor DPS.

Życzenia złożyli również mieszkańcy powiatu za pośrednictwem starostwa. Zebrane na facebooku „lajki” przelane zostały na specjalną kartkę urodzinową. Na niej ręcznie wypisani byli wszyscy, którzy życzyli zdrowia i 200 lat życia. – Liczyliśmy, że tych lajków pod kartką z życzeniami będzie około 109, czyli dokładnie tyle, ile lat kończy nasza solenizantka. Okazało się, że mieszkańcy bardzo mocno zaangażowali się w całą akcję i w sumie zebraliśmy ponad 450 lajków – zaznacza Adam Niewalda, rzecznik prasowy krapkowickiego starostwa.

Pani Lonia jest również jedną z 5 najstarszych osób w Polsce. 

Artykuł

Najstarsza mieszkanka Opolszczyzny Leonarda Ratkiewicz skończyła 109 lat

Autor: Radosław Dimitrow

2017-10-19, Aktualizacja: dzisiaj 16:47 źródło: Naszemiasto.pl

Pani Leonarda urodziła się 18 października 1908 r. W tym czasie 

Polska 

znajdowała się jeszcze pod zaborami, bracia Wright testowali swoje pierwsze samoloty, które były w stanie zabrać pasażera, a ludzkość mogła się cieszyć z wyczynu Fredericka Cooka, który jako pierwszy postawił stopę na Biegunie Północnym.

Mimo sędziwego wieku Leonarda Ratkiewicz czuje się dobrze. 

Jednak niezbyt chętnie rozmawia na temat swojego zdrowia, bo jest bardzo skrytą osobą, która ceni sobie prywatność. Nie lubi też, gdy robi jej się zdjęcia (uszanowaliśmy to, dlatego niniejszy artykuł jest bez fotografii jubilatki). 

Pani Leonarda mieszka w Domu Pomocy Społecznej „Anna” w Krapkowicach. W czwartek z okazji 109. urodzin odwiedzili ją m.in. przedstawiciele gminy i starostwa. 

Pracownicy powiatu wręczyli jubilatce kartkę z życzeniami od 450 mieszkańców, którzy wcześniej podpisali się na wirtualnej kartce poprzez Facebooka. – Dziękuję za życzenia – stwierdziła wyraźnie zaskoczona pani Leonarda. 

Leonarda Ratkiewicz z Krapkowic jest najstarszą mieszkanką Opolszczyzny i piątą, najstarszą mieszkanką w Polsce. 

Krapkowicki DPS słynie z tego, że ma długowiecznych mieszkańców – w przyszłym roku szykują się tutaj 100. i 99. urodziny. 

Artykuł (Krapkowice.naszemiasto.pl)