108. urodziny Leona Kalety

Artykuł (Radio Kielce)

108. urodziny Leona Kalety. Jubilat zdradza receptę na długowieczność

Data publikacji: 30.01.2020 19:48
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu

30.01.2020. Sobowice. 108 urodziny Leona Kalety. Na zdjęciu od lewej: wojewoda Zbigniew Koniusz, Leon Kaleta, wójt Zbigniew Huk, wnuczka Beata Miernicka, Kazimierz Domagała i córki: Krystyna Domagała oraz Bogusława Wąchała
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

108. urodziny świętował Leon Kaleta, najstarszy mężczyzna z naszego regionu, major Wojska Polskiego. Do rodzinnego domu jubilata w Sobowicach w gminie Imielno z kwiatami, życzeniami oraz gratulacjami przyjechali: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz Zbigniew Huk – wójt gminy Imielno.

30.01.2020. Sobowice. 108 urodziny Leona Kalety. Na zdjęciu od lewej: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz i Leon KaletaFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Podczas spotkania goście mieli okazję przekonać się, iż pan Leon nadal jest nie tylko w dobrej formie fizycznej, ale również nie zwodzi go pamięć. Ponadto bardzo interesują go lokalne sprawy.

W rozmowie z wojewodą i wójtem gminy interweniował w sprawie połączenia autobusowego pomiędzy gminą Imielno a Pińczowem, którego jak mówił mieszkańcom bardzo brakuje.

Odbierając życzenia 200 lat życia, sam życzył wojewodzie dużo sukcesów w pracy zawodowej, zdrowia oraz takiego wieku, jakiego udało mu się dożyć.

Od 8 lat panem Leonem Kaletą opiekuje się wnuczka Beata Miernicka, która zapewnia, że dziadek cały czas jest w dobrej kondycji i bardzo dużo czyta. Trochę słucha radia i sporadycznie ogląda telewizję.

Na śniadanie lubi jeść mleko z kawałkami chleba. Chociaż nadal lubi spacery, rzadziej wychodzi. Zdaniem jubilata, receptą na długowieczność jest ruch i zdrowe odżywianie się. Zamiast jazdy samochodem do pracy, poleca spacer.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz nie ukrywał, iż Leon Kaleta to wyjątkowa osoba w naszym regionie. Jak mówił, pomimo swojego sędziwego wieku nadal jest bardzo światły i zainteresowany tym, co dzieje się w gminie i w Polsce. Jak dodał, dla niego zaszczytem było poznać tak wyjątkową osobę. Dlatego ma nadzieję, że jeszcze przez wiele lat będzie mógł odwiedzać pana Leona Kaletę.

Wójt gminy Imielno Zbigniew Huk powiedział, że major Leon Kaleta jest wizytówką całej gminy, dlatego ma nadzieję, że przez lata będzie mu dane świętować jego urodziny. Jak dodał, jest on świadkiem dawnych czasów, dlatego spotkania z nim są żywą lekcją historii.

Z okazji urodzin Leona Kalety mają w piątek odwiedzić go przedstawiciele wojska, natomiast w niedzielę o godz. 12.00 w kościele parafialnym w Imielnie odbędzie się msza święta w jego intencji, a potem w remizie w Sobowicach uroczyste spotkanie rodziny i przyjaciół. Na ten dzień jubilat zażyczył sobie nie tylko gości, ale również tego, aby podczas spotkania grała muzyka.

Major Leon Kaleta urodził się 1 lutego 1912 roku. Służbę wojskową pełnił w Korpusie Ochrony Pogranicza. We wrześniu 1939 roku był żołnierzem 4. Pułku Piechoty Legionów. Aresztowany trafił do niewoli sowieckiej, a później niemieckiej. Po ucieczce wrócił w rodzinne strony i wstąpił do Batalionów Chłopskich, a następnie do Armii Krajowej. Po wojnie stał się aktywnym działaczem ruchu ludowego. W latach 80. XX wieku założył we wsi Sobowice Solidarność Rolników Indywidualnych.

Ma pięć córek, dziesięcioro wnucząt, dwadzieścioro prawnucząt oraz trójkę praprawnuków.

30.01.2020. Sobowice. 108 urodziny Leona Kalety. Na zdjęciu od lewej: wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, Leon Kaleta oraz wójt gminy Imielno Zbigniew HukFot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Artykuł (Echo Dnia)

1 lutego Leon Kaleta obchodził 108. urodziny. To najstarszy mieszkaniec województwa. Poznaj jego niezwykłą historię życia

Michał Kolera

MICHAŁ KOLERA1 lutego

W sobotę, 1 lutego Leon Kaleta z Sobowic w gminie Imielno w powiecie jędrzejowskim obchodził 108. urodziny. To najstarszy mieszkaniec województwa świętokrzyskiego. Oficjalne uroczystości urodzinowe odbyły się w niedzielę w kościele w Imielnie. O godzinie 12 miała miejsce tam specjalna msza z udziałem niezwykłego jubilata.

REKLAMA

Leon Kaleta w sobotę, 1 lutego, skończył 108 lat! Jest najstarszym mieszkańcem województwa świętokrzyskiego, jednym z najstarszych w Polsce i…prawdopodobnie najstarszym oficerem na świecie. To człowiek historia. Urodził się 1 lutego 1912 roku w Sobowicach. Wtedy leżały one na terenie zaboru rosyjskiego.

Major Leon Kaleta, 108 - latek z Sobowic w gminie Imielno oraz pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. Spotkanie
Major Leon Kaleta, 108 – latek z Sobowic w gminie Imielno oraz pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. Spotkanie z okazji 107. urodzin. Krzysztof Krogulec

Jest prawdopodobnie jedyną osobą w kraju, która pamięta cokolwiek z okresu wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Może opowiedzieć o czasie, kiedy Polska odzyskiwała niepodległość oraz plebiscycie na Śląsku. Wydarzenia z tym związane oglądał oczyma dziecka, jednak jego opowieści są naprawdę pasjonujące.

>>>CZYTAJ WIĘCEJ O HISTORIACH, KTÓRE OPOWIADA LEON KALETA

W dwudziestoleciu międzywojennym służył w Korpusie Ochrony Pogranicza, formacji zbrojnej, która miała za zadanie bronić wschodnich granic Rzeczypospolitej. Stacjonował w Czortkowie, miejscowości obecnie leżącej w obwodzie tarnopolskim na terenie Ukrainy. Po powrocie z wojska działał także w ludowej organizacji młodzieżowej „Wici”.

Wraz z wybuchem drugiej wojny światowej wcielony do kieleckiego 4. Pułku Piechoty Legionów. Uczestniczył w walkach o Kielce. Podczas przemarszu swojej jednostki na Kresach został wzięty do niewoli rosyjskiej, z której zbiegł i przedostał się z powrotem do domu rodzinnego. Służył w Batalionach Chłopskich i Armii Krajowej. Po wojnie osiadł w Sobowicach. Był aktywnym obywatelem swojej społeczności. Ma pięcioro dzieci, liczne wnuki, prawnuki oraz praprawnuki.

Leon Kaleta jest najstarszym oficerem w Polsce a być może tez na świecie. W październiku tego roku otrzymał stopień majora.

Leon Kaleta ma 107 lat i został majorem. – Jestem dumny z Polski – mówi [WIDEO, zdjęcia]

Warto dodać, że Leon Kaleta od kilku lat jest oczkiem w głowie kieleckiego garnizonu Wojska Polskiego. Pana Leona swoją osobistą opieką otoczył szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego pułkownik Jarosław Molisak. Jest on obecny na prawie każdej uroczystości związanej z weteranem z Sobowic. Obaj świetnie się dogadują.

18 października 2019 roku, podczas obchodów związanych ze nadaniem mu stopnia majora, Leon Kaleta imponował znakomitą formą. Mimo swoich lat wygłosił przemówienie, które wzruszyło wszystkich obecnych na sali gimnastycznej Samorządowej Szkole Podstawowej w Imielnie.

– Dziękuję, że przyszliście. Gdzie się tylko ruszę, widzę, jaka Polska jest piękna. Jestem z niej dumny. Także z tego, że mogłem dla niej pracować. Życzę wam wszystkim tylu lat, co mnie – powiedział wtedy major Kaleta.