Historyczny jubileusz 113. urodzin Tekli Juniewicz

P1030296

10 czerwca 2019 roku miałem wielki zaszczyt i niezwykłą przyjemność uczestniczyć w historycznych 113. urodzinach pani Tekli Juniewicz z Gliwic. W tym dniu, szacowną jubilatkę odwiedził również Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek z bukietem kwiatów i koszykiem słodyczy, przekazując list gratulacyjny od premiera. Móc zobaczyć panią Teklę w dniu tak zaszczytnego jubileuszu, bezprecedensowego we współczesnej historii Polski, w dobrym zdrowiu, z uśmiechem na ustach przyjmującą życzenia, rzucającą anegdoty w towarzystwie, to nieopisana radość. A wszystko to, dzięki nieustającej opiece ze strony kochających najbliższych.

Tekla Juniewicz urodziła się 10 czerwca 1906 w Krupsku (obecnie Ukraina). Jej ojciec pracował u hrabiego Lanckorońskiego. Wychowała się u sióstr Szarytek w Przeworsku. Wyszła za mąż za Jana Juniewicz w 1927 roku i przeprowadziła się do Borysławia, gdzie jej mąż podjął pracę w kopalni wosku ziemnego. Państwo Juniewicz dochowali się dwóch córek: Janiny i Urszuli. W listopadzie 1945 r., podczas repatriacji, wraz z mężem i córkami opuściła Kresy. Juniewiczowie planowali przenieść się do Wałbrzycha jednak za namową znajomych, z którymi podróżowali, wysiedli gdy pociąg zatrzymał się w Gliwicach.

W 2016 roku, Tekla Juniewicz ukończyła 110 lat i została superstulatką. W 2017 roku została Najstarszą Polką. W 2018, została rekordzistką długowieczności Polski, a w 2019, ukończywszy 113 lat, najstarszą osobą w historii Regionu Bałtyckiego.

Wg Gerontology Research Group, pani Tekla Juniewicz jest 21. najstarszą żyjącą osobą na świecie i 7. najstarszą w Europie lecz – tu ciekawostka – 8. najstarszą w Unii Europejskiej, gdyż na karaibskiej wyspie Martynika, będącą częścią Francji, mieszka Julie Montabord (ur. 17 kwietnia 1906). Pani Tekla pobiła również jeszcze jeden symboliczny rekord – rekord długowieczności Niemiec Marii Laqua (112 lat 362 dni). Zatem najstarsza Polka w historii osiągnęła wyższy wiek niż najstarsza Niemka.

Pani Tekli, życzymy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności oraz radości i uśmiechu na każdy dzień.