Stulatkowie w Województwie Podkarpackim

100-latkowie na Podkarpaciu. Mają wyższą emeryturę

Artykuł (www.Rzeszów.eska.pl)

Sebastian LucińskiRedaktor14/05/2019 17:56Przeczytaj poźniej

100-latkowie na Podkarpaciu. Mają wyższą emeryturę; beejees / 48 zdjęć 
Ilustracja do artykułu 100-latkowie na Podkarpaciu. Mają wyższą emeryturę

Dokładnie 4003,88 zł brutto – tyle obecnie wynosi honorowe świadczenie przyznawane osobom, które ukończyły 100 lat. Na Podkarpaciu takich osób jest 84.

Informacjami na ten temat podzielił się podkarpacki oddział ZUS. Okazuje się, że w woj. podkarpackim wypłacane są 84 honorowe świadczenia. 55 z nich wypłaca rzeszowski oddział ubezpieczyciela, a 29 oddział w Jaśle.

W przypadku Rzeszowa najstarszą osobą pobierającą takie świadczenie jest kobieta w wieku 105 lat. Jest jeszcze kobieta z Miejsca Piastowego, która ma obecnie 108 lat.

ZUS wyjaśnia, że świadczenie honorowe otrzymywane jest z urzędu. Nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Jest to dożywotni, comiesięczny dodatek do emerytury.

Po 4 tys. zł miesięcznie dostają od ZUS-u stulatkowie. Na Podkarpaciu jest ich ponad 80

Magdalena Mach

22 maja 2019 | 10:5583 osoby na Podkarpaciu pobierają z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych świadczenie honorowe z tytułu ukończenia 100 lat. To nawet 4 tys. brutto, dodawane co miesiąc do emerytury.

– Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca na Podkarpaciu 83 świadczenia honorowe: oddział ZUS w Rzeszowie – 55 świadczeń, oddział ZUS w Jaśle – 28 świadczeń – informuje Wojciech Dyląg, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS w województwie podkarpackim. 

Co miesiąc, bez dodatkowych wniosków

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę – świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury.

Najstarszym świadczeniobiorcą w oddziale ZUS w Rzeszowie jest rzeszowianka w wieku 105 lat, najstarszy świadczeniobiorca z oddziału ZUS w Jaśle to mieszkaniec powiatu krośnieńskiego urodzony w 1911 r. –  ma 108 lat.