Moje odwiedziny u pani Konstantyny Wróbel

W dniu 05.05.2019 miałem zaszczyt i niezwykłą przyjemność odwiedzić 107-letnią panią Konstantynę Wróbel, najstarszą mieszkankę miasta Katowice i trzecią najstarszą mieszkankę Województwa Śląskiego.

Konstantyna Wróbel urodziła się 8 lutego 1912 roku w Katowicach (wówczas Cesarstwo Niemieckie) jako poddana cesarza Wilhelma II. Pochodzi z długowiecznej rodziny. Zarówno jej mama jak i trzy z czterech sióstr przekroczyły 90 lat. Wciąż żyje jej najmłodsza siostra Róża (ur. 1923), która ma 95 lat. Przeżyła I i II Wojnę Światową. Wspominając lata Polski przedwojennej, stwierdza że dawniej ludzie byli bardziej oszczędni, spokojniejsi, a zarazem bardziej ze sobą zżyci, jak w rodzinie. W czasie okupacji mieszkała w Krakowie. Nigdy nie wyszła za mąż. W życiu zawodowym pracowała jako księgowa w Urzędzie Miasta w Katowicach, w tym przez 2 lata na stanowisku Głównej Księgowej. W 1972 roku przeszła na emeryturę. Będąc już w zaawansowanym wieku pozostała aktywna; wiele podróżowała. Zwiedziła Rosję, kraje nadbałtyckie, Tallinn, Rygę; a także Wiedeń, Brno i Bratysławę. Kilka lat temu została mieszkanką Senior Residence w Bażantowie w Katowicach. 

Jako przepis na zdrową starość i długowieczność, pani Konstantyna wymienia jabłka i orzechy; owoce naturalnie rosnące na naszej szerokości geograficznej, marchew, chleb ze smalcem; a także godzinne spacery z książką, aktywne spędzanie czasu, taniec i ruch. Pani Konstantyna podaje ważną dewizę: „Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje.” Podkreśla jak ważna jest współpraca zamiast rywalizacji i wzajemna serdeczność, wyznaje etos pracy u podstaw.

W lutym tego roku, uroczyście obchodziła 107. rocznicę urodzin. Życzenia z okazji jubileuszu złożyli pani Konstantynie pracownicy i mieszkańcy Senior Residence, ale też przedstawiciele miasta. W uroczystości wzięli udział m.in. wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz , wiceprezydent Katowic Marzena Szuba, Mirosław Kańtor, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach oraz radny Krzysztof Pieczyński.

Najstarszą mieszkanką stolicy Śląska Katowic została pani Konstantyna 3. listopada 2018 roku – wówczas zmarł pan Józef Galla, emerytowany górnik i najstarszy Katowiczanin, który miał 108 lat. W całym Województwie Śląskim jest trzecią najstarszą mieszkanką obok 112-letniej Tekli Juniewicz z Gliwic i 108-letniej Honoracie Dziechciarz z Dąbrowy Górniczej.

W wieku 107 lat, pani Konstantyna pozostaje w bardzo dobrym zdrowiu, ma także doskonałą pamięć, jest osobą bardzo towarzyską, skromną, życzliwą i dowcipną. Za wyjątkowo miłe spotkanie i rozmowę serdecznie dziękuję pani Ewie Wiaterek, siostrzenicy pani Konstantyny.