Leon Kaleta, 106-latek z Sobowic w gminie Imielno dostał życzenia na Święto Wojska Polskiego

Leon Kaleta, 106-latek z Sobowic w gminie Imielno dostał życzenia na Święto Wojska Polskiego

Michał Kolera

30 sierpnia 2018 AKTUALIZACJA: 31 sierpnia 2018 

Leon Kaleta, 106-latek z Kielc i Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. ©Aleksander PiekarskiLeon Kaleta, 106-letni oficer Wojska Polskiego, żołnierz Korpusu Ochrony Pogranicza oraz weteran kampanii wrześniowej, Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej, dostał w czwartek gratulacje z okazji przypadającego niedawno Święta Wojska Polskiego.

WIDEO

https://web.archive.org/web/20210919062302if_/https://get.x-link.pl/8c4f2c28-7e0b-2ae6-26a2-fc8711527fca,61d4b035-f526-1cc2-5a08-329f6bdd09bd,embed.html

Powinszowania składał mu pułkownik Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach. Wydarzenie miało miejsce w Sobowicach w gminie Imielno, gdzie pan Leon mieszka wraz z rodziną. 

ZOBACZ GALERIĘ

– Jest pan niebywałą postacią. Możemy być dumni, że ktoś taki żyje na terenie naszego województwa – mówił na spotkaniu pułkownik Jarosław Molisak. – Chwalimy się panem, ja się chwalę, że znam takiego kapitana Wojska Polskiego, najstarszego w naszej armii. Jestem zaszczycony tym faktem. Życzę panu 200 lat życia – powiedział, wręczając 106-latkowi bukiet kwiatów. 

– Bardzo dziękuję – odparł Leon Kaleta, który mino upływu lat, jest wciąż w dobrej formie. 

Na spotkaniu pan Leon opowiadał o swoim życiu, służbie w Korpusie Ochrony Pogranicza oraz udziale w kampanii wrześniowej. Historię życia Leona Kalety obszernie opisywaliśmy już wcześniej: 

Leon Kaleta. Poznaj niezwykłą historię KLIKNIJ, BY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ

Jarosław Molisak, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w kielcach nie krył oburzenia, że o panu Leonie tak mało się pamięta. Zwórcił uwagę na kampanię, jaką jakiś czas temu rozpoczęła ogólnopolska telewizja History. Jej twarzami jest siedmiu ponad stuletnich mężczyzn z całej Polski. 

– Tymczasem o naszym 106-letnim kapitanie nikt nie wspomniał. Uważam, że to duży błąd. Pan Leon ma do opowiedzenia wiele ciekawych historii – stwierdził Jarosław Molisak. 

Warto wspomnieć, że Leon Kaleta w sierpniu ubiegłego roku dostał stopień kapitana Wojska Polskiego. Czyni go to prawdopodobnie najstarszym oficerem w Polsce. 

Leon Kaleta, w dniu swoich 106 urodzin otrzymał stopień kapitana Wojska Polskiego – czytaj więcej