Gdzie w Polsce mieszka najwięcej stulatków i starszych?

Artykuł (www.biqdata.wyborcza.pl)

Gdzie w Polsce mieszka najwięcej stulatków i starszych?

Bartosz Chyż

10 sierpnia 2018 | 06:13Urodzili się jeszcze pod zaborami, niektórzy przeżyli dwie wojny światowe, pamiętają marszałka Piłsudskiego. Gdzie mieszkają polscy stulatkowie?

W Polsce mamy 4,4 tys. osób, które ukończyły sto lat życia, wśród nich jest 3345 kobiet oraz 1043 mężczyzn (dane z 10 lipca br. Ministerstwa Cyfryzacji na podstawie bazy PESEL).

W liczbach bezwzględnych najwięcej stulatków jest w Warszawie – prawie 459, Krakowie – 124 oraz w powiecie piaseczyńskim pod stolicą – 96.

Jednak w przeliczeniu na liczbę mieszkańców najwięcej stulatków żyje w Sopocie – 9 na 10 tys. mieszkańców, w Piasecznie – ponad 5 na 10 tys. i w powiecie miechowskim w Małopolsce – ponad 3,5 na każde 10 tys. ludności. Co ciekawe, sąsiadujący z Sopotem powiat kartuski ma jeden z najniższych wskaźników stulatków na 10 tys. mieszkańców.

Niektóre z powiatów na poniższej mapie nie mają danych. Wynika to z tajemnicy statystycznej. Ministerstwo Cyfryzacji nie udostępnia informacji o powiatach z mniej niż pięcioma stulatkami.