Stulatkowie w Województwie Łódzkim

Artykuł (Dziennik Łódzki)

112 stulatków z województwa łódzkiego otrzymuje dodatkową emeryturę. Najstarsza emerytka ma 106 lat

Alicja Zboińska

26 czerwca 2018 AKTUALIZACJA: 26 czerwca 2018 12:4196 mieszkanek województwa łódzkiego oraz 16 mieszkańców otrzymuje dwie emerytury. To osoby, które skończyły sto lat i ZUS automatycznie przyznał im drugie – honorowe świadczenie.W tym roku grono osób ze świadczeniem honorowym w województwie łódzkim może się poszerzyć, sto lat do końca tego roku bowiem ma skończyć 29 pań oraz czterech panów. 

– Najstarsze osoby, które pobierają świadczenie to łodzianka i pabianiczanka – mówi Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. -Łodzianka mieszka na Bałutach, a obie panie mają po 106 lat. Najstarszy mężczyzna w województwie łódzkim natomiast skończył 103 lata i jest łodzianinem.
To właśnie w Łodzi mieszka najwięcej stulatków. Honorową emeryturę z I Oddziału ZUS w Łodzi otrzymuje 59 osób, wśród których jest 49 kobiet, zaś z II Oddziału ZUS w Łodzi 38 osób, w tym 34 kobiety. Tomaszowski oddział ZUS wypłaca najmniej takich świadczeń, gdyż tylko 15, zaś aż 13 z nich dociera do kobiet. 

Dodatkowa emerytura wynosi 3.731,13 zł brutto. Otrzymuje się ją co miesiąc, oprócz „normalnej” emerytury. Kwota ta nie podlega waloryzacji, do końca życia emerytura honorowa jest wypłacana w tej samej wysokości. 

O honorową emeryturę nie trzeba się starać ani składać żadnego wniosku. Jest ona przyznawana automatycznie z chwilą skończenia stu lat. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. 

– Emerytura honorowa jest przyznawana także osobom, które nigdy w życiu nie pracowały i nie pobierają emerytury i renty – dodaje Monika Kiełczyńska. – W takim przypadku wniosek jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS. 

W całym kraju emeryturę honorową pobierają 1.953 osoby, które skończyły sto lat.