W wieku 105 lat na wieczną wartę odszedł najstarszy oficer Polskiej Kawalerii płk Marian Michniewicz.

W wieku 105 lat na wieczną wartę odszedł najstarszy oficer Polskiej Kawalerii płk Marian Michniewicz. Był absolwentem Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu

info: Urząd Miasta, Grudziądz włącz 23 maj 2018.

Artykuł

W wieku 105 lat wczoraj, 22 maja na wieczną wartę odszedł najstarszy oficer Polskiej Kawalerii płk Marian Michniewicz.  

Marian Michniewicz urodził się 10 marca 1913 r. w Pracyplonach (woj. Nowogródzkie). Po ukończeniu szkoły średniej został skierowany – w 1934 r. –  do Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, którą ukończył  w 1935 r. Następnie został przyjęty do Szkoły Podchorążych Kawalerii w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu.

Był absolwentem tej Szkoły,  rocznika 1935 – 1937 z 6. lokatą  i przydziałem do 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Służył w tym pułku do 1939 r. Wraz z macierzystym pułkiem walczył w kampanii wrześniowej do 6 października 1939 r. Więziony był w obozach jenieckich Arnswalde i Gross Born do lutego 1945 r.

Po wojnie ukończył Politechnikę Warszawską i pracował do emerytury  jako inżynier specjalista do spraw   wodno-kanalizacyjnych.  Działał także społecznie w Naczelnej Organizacji Technicznej i  Duszpasterstwie Kawalerii i Artylerii  Konnej w Warszawie. Był członkiem Fundacji na Rzecz Tradycji Jazdy Polskiej i wieloletnim jej darczyńcą. Uczestniczył w  pierwszym  i kolejnych Zjazdach Kawalerzystów II RP w Grudziądzu.

Był współorganizatorem Stowarzyszenia – Krajowe Koło Weteranów, Ich Rodzin i Przyjaciół 5. Pułku Ułanów Zasławskich w Ostrołęce. Przez wiele lat każdego roku uczestniczył w  Świętach Pułku, dbał aby tradycje bohaterskiego 5. Pułku Ułanów  były kultywowane przez młode pokolenia Polaków. W 2017 r. został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej do stopnia pułkownika w stanie spoczynku. Płk Marian Michniewicz  odznaczony był m.in. Krzyżem Walecznych i Oficerskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.