Orpiszew – wioska stulatków

Chcesz dożyć setki? Przeprowadź się do Orpiszewa!

Artykuł (Fakt24.pl)

Jak dożyć 100 lat i cieszyć się przy tym dobrym zdrowiem? Receptę na długowieczność poznali mieszkańcy Orpiszewa. Mała wioska w Wielkopolsce może się pochwalić aż trzema kobietami, które skończyły 100 lat i znalazły się na liście najstarszych Polaków. A we wsi jest jeszcze kilku 90-latków.

Tu widok stulatka nikogo nie dziwi. Ludzie tu nawet rzadziej chorują, nic dziwnego, że na imprezach urodzinowych życzy się tu dwustu lat!

– To zasługa świeżego wiejskiego powietrza, atmosfery i rodzinnego klimatu. Życie miejscowych rolników jest spokojne, ale też bardzo pracowite – mówi sołtys Robert Chmielarz.

Sekret długowieczności poznały najlepiej kobiety. To one dożywają w Orpiszewie ponad 100 lat. Agnieszka Szymanek, najstarsza w tej chwili żyjąca mieszkanka, 11 kwietnia skończy 104 lata. Jeszcze do listopada w ogóle nie korzystała z pomocy lekarza, nie brała żadnych lekarstw i jadła to, na co miała ochotę. Podobnie zresztą jak Franciszka Liebchen, która dożyła 105 lat.

21 stycznia 2018 r., przeżywszy 108 lat i 176 dni, zmarła Marianna Latusek. 

Kobieta nie tylko była najstarszą Wielkopolanką, ale też jedną z najstarszych Polek. Obecnie najstarszą jest Tekla Juniewicz z Gliwic (woj. śląskie), która ma 111 lat. 

Warto dodać, że ZUS wypłaca wszystkim Polakom, którzy ukończą 100 lat, specjalną dodatkową emeryturę w wysokości ok. 3,4 tys. zł!

Ale to wcale nie myśl o tym pomaga paniom z Orpiszewa długo żyć. Wszystkie zapewniają, że to praca w gospodarstwie z dala od zgiełku wielkiego miasta, zdrowe geny i zdrowa żywność bez chemii. – A tego tu nie brakuje – mówi Maria Sęk, córka pani Franciszki. – Czerpiemy z ziemi, to co ta daje najlepszego, bez żadnych obcych dodatków!