109. urodziny Marii Grociak

Maria Grociak z Wilamowej pod Paczkowem skończyła 109 lat. Dwie Opolanki w gronie dziesięciu najstarszych Polaków

Krzysztof Strauchmann

11 stycznia 2018 AKTUALIZACJA: 11 stycznia 2018 14:13

©Archiwum Um PaczkówMaria Grociak z Wilamowej koło Paczkowa w gronie najbliższej rodziny obchodziła 9 stycznia (wtorek) swoje 109. urodziny. Przyjechały też władze gminy z burmistrzem Arturem Rolką.– Pamięć ma doskonałą. Niedawno zaśpiewała nam 17 zwrotek kościelnej pieśni – opowiada Teresa Grociak, synowa jubilatki, która od lat troskliwie się nią zajmuje. Bo Maria Grociak choć jest ogólnie w dobrej kondycji, ma problemy z chodzeniem i najbardziej narzeka na ból nóg. Większość czasu spędza w łóżku, poza dom rodzina zabiera ją tylko na wózku. – Zawsze nam mówi, że gdyby ją nogi nie bolały, to by chętnie jeszcze coś zrobiła w domu – opowiada synowa. – Bo jak człowiek pracuje, to jest zdrowszy i więcej mu się chce.
Druga najstarsza Opolanka pochodzi z Węglówki, małej góralskiej wioski pod Myślenicami. Życie miała ciężkie, jej matka wyemigrowała do Ameryki, ona sama w czasie wojny musiała zostawić małe dziecko i wyjechać na przymusowe roboty do Niemiec. Po wojnie osiadła na Ziemiach Zachodnich, pod Paczkowem. Wdową jest od 17 lat. Ma troje dzieci, 14 wnuków i 27 prawnuków. – Teściowa najbardziej lubi swojskie ziemniaki i kwaśne mleko oraz potrawy z tego, co sami uprawiamy i hodujemy. Trzymamy kury, kaczki, króliki, w ogrodzie mamy własne warzywa – mówi Teresa Grociak. – Jak jej opowiadam, jak teraz wygląda wieś, to się dziwi, że rolnicy już nie trzymają krów, świń, drobiu, bo przecież najlepsze jest ze swojej hodowli. 

Najstarszą mieszkanką Opolszczyzny jest starsza o trzy miesiące Leonarda Ratkiewicz, podopieczna Domu Pomocy Społecznej w Krapkowicach. 

Według portalu „Najstarsi Polacy” Opolskie ma 6. i 7. miejsce na liście najstarszych mieszkańców kraju. Artykuł