Stanisława Kowalewska, 106 lat

Pani Stanisława z Wójcina świętuje 106. urodziny

Autor: Agnieszka Nawrocka

Artykuł

2017-10-09, Aktualizacja: wczoraj 18:12 źródło: Naszemiasto.pl

Pani Stanisława Kowalewska jest obecnie najstarszą mieszkanką powiatu mogileńskiego. Jubilatka urodziła się 8 października 1911 roku. Jest najstarszą mieszkanką powiatu, choć mieszka tu nieco ponad 10 lat. 

Pani Stanisława urodziła się na Podlasiu. Jako młoda dziewczyna, mając 22 lata przeprowadziła się do Warszawy, do swojej ciotki. Właśnie w stolicy poznała swojego męża Wacława Kowalewskiego. Ślub odbył się w 1938 roku. Państwo Kowalewscy mieli dwóch synów Zenona i Witolda. I właśnie z synem Witoldem i jego żoną Jadwigą, mieszka teraz seniorka. 

Pani Kowalewska niemal całe dorosłe życie mieszkała w stolicy. Tutaj spędziła wojnę i Powstanie Warszawskie. W 1939 roku urodziła pierwszego syna. Mąż poszedł na wojnę, a pani Stanisława z dzieckiem mieszkała w Warszawie. Po zakończeniu wojny małżonkowie znów mogli być razem. W 1946 roku na świat przyszedł drugi z synów. Seniorka zajmowała się domem, a mąż pracował. W latach 60. dostał wylewu, wtedy podjęła pracę zawodową. Państwo Kowalewscy przeżyli razem 53 lata, w 1991 roku Stanisława Kowalewska owdowiała. 

Mieszkała nadal w Warszawie. Ponad 10 lat temu, kiedy potrzebna już była jej pomoc, seniorka przeprowadziła się do syna Witolda do Wójcina. Rodzina troskliwie opiekuje się starsza panią. 

Jak podkreśla syn pani Stanisławy: – Mama nie choruje , nie zażywa żadnych leków. 
A synowa dodaje, że odkąd mieszka w Wójcinie nigdy nie była nawet przeziębiona. Seniorka ma problemy z poruszaniem, słabo słyszy i wymaga pielęgnacji. 

Jak podkreślają bliscy – dopisuje jej apetyt. Tak było także wczoraj kiedy Jubilatkę z życzeniami i bukietami kwiatów odwiedzili goście. Byli przedstawiciele gminy, proboszcz parafii w Wójcinie, dzieci z miejscowej szkoły, wicestarosta. Z pomocą bliskich Stanisława Kowalewska zdmuchnęła świeczki na torcie, wypiła z gośćmi lampkę szampana i zjadła kawałek pysznego tortu. 

Do życzeń, jakie płyną do zacnej Jubilatki dołącza się także redakcja Gazety Pomorskiej.