Marianna Błaziak, 108. urodziny

Pani Marianna Błaziak skończyła 108 lat

108 lat skończyła pani Marianna Błaziak, mieszkanka Kolonii Dobryniów w gminie Łopiennik Górny. To jedna z najstarszych mieszkanek regionu. Urodzona i wychowana w rodzinie podoficera carskiego w gronie dziewięciorga rodzeństwa przeżyła zabór oraz I i II wojnę światową.

Całe życie, już od dziecka, ciężko pracowała na roli. Zawsze pogodna, życzliwa, ale i wymagająca matka 4 dzieci. Jubilatka, pomimo swoich lat, samodzielnie wykonuje szereg czynności. Cieszy się życiem i zdrowiem. Radio Lublin z mikrofonem towarzyszy jubilatce od chwili przekroczenia 100 lat. Jak minął jej ostatni rok?

– W porządku, bo człowiek się wypróżnował. Nic nie robiłam. Chodziłam do ogrodu, podłubałam tam trochę. W życiu ważne jest zdrowie. Ja nie chorowałam. Zdrowie mnie unosi.

– Jak na te lata, to nie jest źle – mówi Zofia Błaziak, córka pani Marianny. – Nie chce nigdzie pójść, tylko być w swoim mieszkaniu. I tak sobie mieszka. Dobrze, że blisko. Ma telewizję i radio.

– Zawsze oglądam, bo ciekawa jestem – mówi pani Marianna.

– Panią Błaziakową znam od urodzenia, bo urodziłem się po sąsiedzku – mówi Jan Kuchta, wójt gminy Łopiennik Górny. – Mieliśmy dobre kontakty ze sobą. Zawsze była osobą życzliwą, bardzo pozytywnie nastawioną do ludzi. Wszystko, co robiła, zawsze polecała Bogu, który jak widać utrzymuje panią Błaziakową w dobrej kondycji. Każdemu życzyłbym takiego zdrowia w tym wieku – tym bardziej, że do stu lat praktycznie nie korzystała z usług medycznych. Jak zgłosiła się do naszej przychodni w Łopienniku, to pielęgniarka, która prowadziła rejestrację stwierdziła, że nie ma jej karty w przychodni, na co pani Marianna powiedziała: „ja nigdy u was nie byłam”

– Dumna jestem z tego, że tyle lat się trzymam – mówi pani Marianna. Dodaje, że ciągle czyta książki bez okularów.

Z okazji 108. urodzin jubilatkę odwiedzili przedstawiciele władz. Był tort i życzenia. 

W powiecie krasnostawskim z roku na rok przybywa osób, które ukończyły 100 lat . Obecnie jest ich 15. Wszystkie to kobiety. Najstarszą jest pani Marianna Błaziak

MMaks

(na zdj. od lewej pani Marianna Błaziak i Małgorzata Maksim, fot. nadesłane)

Artykuł (Radio Lublin)

Reportaż (Radio Lublin)