Jadwiga Szubartowicz 1905-2017

Jadwiga

Jadwiga Szubartowicz (16.10.1905 – 20.07.2017)

Jadwiga Szubartowicz zd. Skawińska urodziła się 16 października 1905 roku w Lublinie i całe dorosłe życie związała z Lublinem. Młodość pani Jadwigi minęła wobec najtrudniejszych wydarzeń pierwszej połowy XX wieku. Przeżyła dwie wojny światowe. W dzieciństwie przez kilka lat mieszkała z rodziną w Rosji, gdzie mając 12 lat była świadkiem rewolucji październikowej, którą przeżyła w Sankt Petersburgu. W czasie okupacji niemieckiej aresztowano jej brata, który po tygodniowym więzieniu w obozie na Majdanku został zwolniony, a następnie ponownie aresztowany przez Niemców w Krakowie. Zmarł w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie. Pani Jadwiga była również świadkiem przewożenia obrazu Bitwa pod Grunwaldem w celu ukrycia go przed okupantem.

Została absolwentką Gimnazjum Sióstr Urszulanek a następnie 5-letnich studiów pedagogicznych. W 1952 roku wyszła za mąż za Antoniego Szubartowicz, weterana bitwy pod Monte Cassino. Pracowała jako księgowa. 1 sierpnia 2015 roku została najstarszą Polką po śmierci 109-letniej Jadwigi Młynek z Kalisza. 16 października 2015 roku ukończyła 110 lat życia zostając pierwszą superstulatką w historii Województwa Lubelskiego. Tego dnia, jej wiek został oficjalnie potwierdzony przez Gerontology Research Group i portal Najstarsi Polacy, organizacje naukowe zajmujące się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

W 2016 roku, Jadwiga Szubartowicz uroczyście obchodziła 111. urodziny. 7 marca 2017 roku, jako pierwsza lublinianka została uroczyście uhonorowana Medalem 700-lecia miasta przez Prezydenta Krzysztofa Żuka. Ostatnie miesiące spędziła w Domu Pomocy Społecznej w Lublinie przy ulicy Ametystowej. Pani Jadwiga odeszła spokojnie 20 lipca 2017 roku o godzinie drugiej po południu, zostawiając smutek i tęsknotę.  Do końca swoich dni, zachwycała życiową mądrością i jasnością umysłu, a wszyscy którzy mieli zaszczyt i honor poznać panią Jadwigę, czerpali z jej świadectwa wielką inspirację i energię do życia. Zapytana w kwietniu tego roku o to co wg Niej w życiu jest najważniejsze, odpowiedziała z przekonaniem: „Miłość”.

 Jej życiowem motto było:

Życie człowieka na tej Ziemi nie jest proste ani łatwe. Trzeba stale się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga, szukać piękna, dobra i prawdy, a zło niszczyć i łamać. Taką zawsze była moja recepta.

Jadwiga Szubartowicz była najstarszą żyjącą Polką od 1 sierpnia 2015 roku, najstarszą osobą w historii Województwa Lubelskiego i drugą najstarszą Polką w historii. Tytuł Najstarszej Polki przejęła pani Tekla Juniewicz z Gliwic, która ma 111 lat i 1 miesiąc.