Tatiana Szyksznel 1911-2017

Artykuł z okazji 105. urodzin

2016-09-22 14:18:00 (OST. AKT: 2016-09-22 14:16:50)

Pani Tatiana Szyksznel urodziła się 20 września 1911 roku. We wtorek obchodziła 105 urodziny. I co ciekawe, nie przyjmuje żadnych leków.

Pani Tatiana od 9 lat mieszka w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej. Jest osobą samotną. Mieszkała w Ełku, nie ma dzieci, a jej mąż zmarł wiele lat temu. Jedyna krewna – pasierbica mieszka w Gdańsku. Ale ze względu na podeszły wiek nie mogła przyjechać na 105 urodziny Pani Tatiany. Mimo to nie brakowało osób, które we wtorek przyszły, aby złożyć solenizantce życzenia. I to nie stu, lecz dwustu lat życia.

— Pani Tatiana jest najstarszą mieszkanką naszego domu. Urodziła się w niewielkiej wsi na Kresach. Stąd też takie niezwykle, nietypowe imię. Niestety niewiele więcej wiemy o życiu Pani Tatiany. Ze względu na jej wiek kontakt jest utrudniony — przyznaje Stanisław Litman, dyrektor domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej.

Jak mówią pracownicy DPS-u solenizantka na co dzień dała się poznać jako dobra i ciepła osoba.

— Jest wdzięczna za wszystko, co się przy niej robi. Jest dobrą, spokojną osobą. Ze względu na wiek i schorzenia wymaga opieki, jest niesamodzielna, ale ma też lepsze dni. Lubi wtedy opowiadać, prosi, żeby dać jej coś do robienia — opowiada Emilia Juźwicka, kierownik zespołu w Domu Pomocy Społecznej. — Sama porusza się po swoim pokoju ale boi się gdzieś dalej wyjść. Wie, że upadek może być dla niej groźny, że już więcej nie wstanie.

Co ciekawe Pani Tatiana mimo swojego wieku nie przyjmuje żadnych leków. Musi jedynie co roku zgłaszać się na kontrole w poradni chorób płuc.

— Staramy się pilnować jej jak oczka w głowie. Daj Boże więcej takich pacjentów — dodaje Emilia Juźwicka.

Obecnie w Domy Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej mieszka 280 podopiecznych.

— Nasz dom jest domem specyficznym, przeznaczonym dla osób przewlekle chorych psychicznie. W związku z tym rozpiętość wieku jest duża. Mamy Panią Tatianę, troje innych podopiecznych ma od 95 do 98 lat, a najmłodsza mieszkanka ma 21 lat. Zdecydowana większość pensjonariuszy jest w średnim wieku, między 40 a 60 rokiem życia — wyjaśnia Stanisław Litman.

Do DPS-u w Nowej Wsi Ełckiej trafiają osoby nie ze względu na wiek lecz schorzenia. Postępująca z wiekiem demencja starcza też kwalifikuje pacjentów do przyjęcia. A jak wygląda dzień mieszkańca DPS-u? Pobudka rozpoczyna się od godziny 7.00. 

Przed 9.00 pensjonariusze schodzą na śniadanie, potem są zajęcia terapeutyczne, wyjazdy do lekarzy specjalistów czy wizyty na miejscu. Od 12.00 do 14.00 jest czas na obiad, a po nim kolejne zajęcia i czas na przykład na oglądanie telewizji. Między 18.00 a 20.00 podawana jest kolacja, a od 22.00 obowiązuje cisza nocna.